2020 JEEP RENEGADE Altitude
Popular Features
Vehicle Description
2020 JEEP RENEGADE ALTITUDE AWD
ONLY 36K MILES
CLEAN CAR INSIDE AND OUT
HEATED SEATS
HEATED STEERING WHEEL
BLUE TOOTH
BACK UP CAMERA
REMOTE START
NICE RUNNING AWD, ROOMY INSIDE, GOOD FUEL MILEAGE, RUNS AND DRIVES EXCELLENT. ASKING 14900 OBO, PRIOR SALVAGE TITLE VERY MINOR RIGHT SIDE DAMGE. GIVE ME A CALL AT 701-226-8403 WITH ANY QUESTIONS
Estimate Payments
| VIN | ZACNJBBBXLPL42113 |
| Stock Number | 26ND13B |
| Condition | USED |
| Year | 2020 |
| Make | Jeep |
| Model | Renegade |
| Package | Altitude |
| Mileage | 36,351 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 2.4L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 21 |
| MPG - Highway | 29 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Engine | |
| Engine Type | 2.4L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 180 @ 6400 rpm |
| Torque | 175 @ 3900 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 12.7 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3210 lbs |
| Length, Overall | 166.6 in |
| Width, Max w/o mirrors | 74.2 in |
| Height, Overall | 66.5 in |
| Gross Vehicle Weight | 4,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Driver Knee Airbag
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- ParkView Back-Up Camera
MECHANICAL (19)
- Engine: 2.4L I4 ZERO EVAP M-AIR
- 3.734 Final Drive Ratio
- Normal Duty Suspension
- GVWR: 4,586 lbs
- 50 State Emissions
- Electronic Transfer Case
- Automatic Full-Time Four-Wheel Drive
- 500CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 160 Amp Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Steering
- 12.7 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Permanent Locking Hubs
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs, Brake Assist, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
EXTERIOR (19)
- Wheels: 17" x 7" Gloss Black
- Tires: 215/60R17 BSW AS Touring
- Tire Mobility Kit
- Black Front Bumper
- Black Rear Bumper
- Black Bodyside Cladding and Black Wheel Well Trim
- Black Side Windows Trim
- Body-Colored Door Handles
- Body-Colored Power Heated Side Mirrors w/Manual Folding
- Fixed Rear Window w/Wiper and Defroster
- Deep Tinted Glass
- Fully Galvanized Steel Panels
- Lip Spoiler
- Black Grille w/Chrome Accents
- Front License Plate Bracket
- Liftgate Rear Cargo Access
- Front Fog Lamps
- Cornering Lights
- Perimeter/Approach Lights
ENTERTAINMENT (5)
- Radio w/Seek-Scan, Clock, Speed Compensated Volume Control, Aux Audio Input Jack, Steering Wheel Controls, Voice Activation, Radio Data System and External Memory Control
- 6 Speakers
- Streaming Audio
- Integrated Roof Antenna
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (38)
- 6-Way Driver Seat -inc: Manual Recline, Height Adjustment and Fore/Aft Movement
- Passenger Seat -inc: Fold Flat
- Manual Adjust 4-Way Front Passenger Seat
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- 2 12V DC Power Outlets
- Compass
- Remote Releases -Inc: Power Fuel
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Dual Zone Front Automatic Air Conditioning
- HVAC -inc: Underseat Ducts
- Illuminated Locking Glove Box
- Driver Foot Rest
- Interior Trim -inc: Colored Instrument Panel Insert, Colored Door Panel Insert, Colored Console Insert and Metal-Look Interior Accents
- Full Cloth Headliner
- Leatherette Gear Shifter Material
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination, Driver And Passenger Auxiliary Mirror
- Day-Night Rearview Mirror
- Full Floor Console w/Covered Storage and 2 12V DC Power Outlets
- Front Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Carpet Floor Trim
- Cargo Features -inc: Tire Mobility Kit
- Cargo Space Lights
- Smart Device Integration
- Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Redundant Digital Speedometer
- Outside Temp Gauge
- Digital/Analog Appearance
- Manual Anti-Whiplash Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Seats w/Cloth Back Material
- Sliding Front Center Armrest
- 1 Seatback Storage Pocket
- Sentry Key Immobilizer
- Air Filtration
| Power Mirrors | Vanity Mirrors |
| Traction Control | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Side Airbags |
| Roof Airbags | Air Conditioning |
| AM/FM Radio | Satellite Radio |
| Backup Camera | Four Wheel ABS |
| 4-Wheel Disc Brakes | Cruise Control |
| Rear Defrost | Four Wheel Drive |
| Vehicle Anti-theft | Floor Mats |
| Fog Lights | Remote Keyless Entry |
| Power Locks | Heated Mirrors |
| Trip Computer | Wheels - Aluminum |
| Power Windows | Intermittent Wipers |
| Fold Down Rear Seat | Rear Spoiler |
| Tilt Steering Wheel | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Power Steering | Bluetooth Connection |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $2,980 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
