2007 KIA SEDONA LX
Popular Features
Vehicle Description
NICE CLEAN VAN WITH QUAD SEATING AND REAR AIR PLUS IS A 7 PASSENGER
Estimate Payments
| VIN | KNDMB233576142350 |
| Stock Number | 2350 |
| Condition | USED |
| Year | 2007 |
| Make | Kia |
| Model | Sedona |
| Package | LX |
| Mileage | 112,169 mileage |
| Body Style | Van - Mini |
| Engine | 3.8L 6 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 18 |
| MPG - Highway | 25 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | Front Wheel |
| Color | Claret Red |
| Interior | Gray |
| Engine | |
| Engine Type | 3.8L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 250 @ 6000 rpm |
| Torque | 253 @ 3500 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 21.1 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | Front Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4387 lbs |
| Length, Overall | 202.0 in |
| Width, Max w/o mirrors | 78.1 in |
| Height, Overall | 69.3 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,000 lbs |
- Driver & front passenger airbags
- Front seat side mounted airbags
- Front/rear side curtain airbags
- Height-adjustable front seat belts-inc: pretensioners, force limiters
- Height-adjustable 2nd row seat belts
- 3-point seat belts, all seating positions
- 2nd row child seat anchors (LATCH system)
- Front active headrests
- Energy-absorbing steering column
MECHANICAL (11)
- 3.8L DOHC MPFI CVVT 24-valve V6 engine
- 5-speed automatic transmission w/OD, Sportmatic shifter
- Front wheel drive
- Battery saver
- Independent MacPherson strut front suspension w/stabilizer bar
- Multi-link rear suspension w/stabilizer bar
- P225/70R16 tires
- Compact spare tire
- 16" x 6.5" steel wheels
- Engine-speed-sensitive pwr rack & pinion steering
- Pwr front vented & rear solid disc brakes
EXTERIOR (10)
- Body-color bumpers w/rear bumper step plate
- Body-color waistline & side sill moldings
- Body-color front grille
- Body-color rear garnish
- Projection-type headlights
- Body-color pwr mirrors
- Privacy glass on rear doors, rear quarter & tailgate windows
- Variable intermittent windshield wipers
- Rear window intermittent wiper/washer
- Body-color door handles
INTERIOR (24)
- 4-way driver seat w/manual lumbar support
- 1st & 2nd row armrests
- Adjustable headrests for all rows
- Double raschel cloth seats
- Carpeted front/rear floor mats
- Tilt steering column
- Tire pressure monitoring system
- Pwr windows w/driver-side auto-down feature
- Cruise control
- Tri-zone front/rear air conditioning
- Heated windshield
- Rear window defroster w/timer
- In-glass antenna
- Illuminated locking glove box w/damper
- (2) 12-volt pwr outlets
- Front passenger visor vanity mirror
- (5) assist handles
- Overhead console-inc: map lamps, sunglass case, conversation mirror
- Lighting-inc: front door courtesy, 2nd & 3rd row dome, cargo area
- 2nd & 3rd row coat hooks
- 1st row seat back pocket & side folding table
- 2nd row seat back table form
- 3rd row seat back shopping hook
- Cargo net hooks
| 4-Wheel Disc Brakes | Rear Defrost |
| 3rd Row Seat | Front Bucket Seats |
| AM/FM Radio | CD Player |
| Air Conditioning | Cloth Seats |
| Cruise Control | Intermittent Wipers |
| Power Locks | Power Mirrors |
| Power Windows | Remote Keyless Entry |
| Tilt Steering Wheel | Roof Airbags |
| Airbag - Driver | Airbag - Passenger |
| Four Wheel ABS | Side Airbags |
| Traction Control | Rear Air & Heat |
| 12V Power Outlet | Floor Mats |
| Fold Down Rear Seat | Vanity Mirrors |
| Compact Spare Tire | Front Wheel Drive |
| Power Steering | V6 Cyl. Engine |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $997 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
