2019 LINCOLN MKC Select EcoBoost AWD
Popular Features
Vehicle Description
Possible Drive Home. AirBags Ok. Radiator Still Full. AC Still Charged. Windshield Ok. Hood and Fenders Look Ok. Popular MKC with Select Plus Package, Climate Package, Heated Front Leather Seats, Heated Rear Seats, Memory Seat, Heated Steering Wheel, BackUp Camera, BackUp Assist, Navigation, MyLincoln Touch, Sync 3, BLIS, Cross Traffic Alert, Hands Free Liftgate, Remote Start and 18" Wheels. All Wheel Drive. Nice Fix!! Clean! $41,390 Window Sticker.
Estimate Payments
| VIN | 5LMCJ2D99KUL01725 |
| Stock Number | 26050494 |
| Condition | USED |
| Year | 2019 |
| Make | Lincoln |
| Model | MKC |
| Package | Select EcoBoost AWD |
| Mileage | 99,891 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 2.0L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 19 |
| MPG - Highway | 25 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | All Wheel |
| Color | Infinite Black Metallic |
| Interior | Cappuccino Leather |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 245 @ 5500 rpm |
| Torque | 275 @ 3000 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 15.7 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | All Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3997 lbs |
| Length, Overall | 179.2 in |
| Width, Max w/o mirrors | 73.4 in |
| Height, Overall | 65.2 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,000 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Rear Park Assist Rear Parking Sensors
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Safety Canopy System Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Driver Knee Airbag
- Mykey System -inc: Top Speed Limiter, Audio Volume Limiter, Early Low Fuel Warning, Programmable Sound Chimes and Beltminder w/Audio Mute
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Back-Up Camera
MECHANICAL (19)
- Engine: Turbocharged 2.0L I-4
- 3.51 Axle Ratio
- GVWR: 5020 lbs
- 50-State Emission System -inc: Standard equipment in all states
- Transmission w/Driver Selectable Mode
- Automatic Full-Time All-Wheel
- Engine Oil Cooler
- Battery w/Run Down Protection
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Automatic w/Driver Control Ride Control Adaptive Suspension
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 15.7 Gal. Fuel Tank
- Quasi-Dual Stainless Steel Exhaust w/Chrome Tailpipe Finisher
- Permanent Locking Hubs
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs, Brake Assist, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
- Brake Actuated Limited Slip Differential
EXTERIOR (21)
- Wheels: 18" Painted Aluminum
- Tires: P235/50R18
- Steel Spare Wheel
- Compact Spare Tire Mounted Inside Under Cargo
- Body-Colored Front Bumper w/Metal-Look Rub Strip/Fascia Accent
- Body-Colored Rear Bumper w/Gray Rub Strip/Fascia Accent and Metal-Look Bumper Insert
- Chrome Bodyside Insert, Gray Bodyside Cladding and Gray Wheel Well Trim
- Chrome Side Windows Trim
- Body-Colored Door Handles
- Body-Colored Power Heated Side Mirrors w/Convex Spotter, Power Folding and Turn Signal Indicator
- Fixed Rear Window w/Wiper and Defroster
- Deep Tinted Glass
- Fully Galvanized Steel Panels
- Lip Spoiler
- Chrome Grille
- Front License Plate Bracket
- Power Liftgate Rear Cargo Access
- Auto On/Off Projector Beam Led Low/High Beam Daytime Running Lights Preference Setting Headlamps w/Delay-Off
- Front Fog Lamps
- Perimeter/Approach Lights
- LED Brakelights
ENTERTAINMENT (7)
- 10 Speakers
- Regular Amplifier
- Digital Signal Processor
- Streaming Audio
- Integrated Roof Antenna
- Bluetooth Wireless Phone Connectivity
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (42)
- Driver Seat
- Passenger Seat
- 60-40 Folding Bench Front Facing Manual Reclining Fold Forward Seatback Rear Seat
- Power Tilt/Telescoping Steering Column
- Leather/Metal-Look Steering Wheel w/Auto Tilt-Away
- Illuminated Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Compass
- Keypad
- Remote Releases -Inc: Power Cargo Access
- Garage Door Transmitter
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Voice Activated Dual Zone Front Automatic Air Conditioning
- HVAC -inc: Underseat Ducts and Console Ducts
- Illuminated Locking Glove Box
- Driver Foot Rest
- Interior Trim -inc: Aluminum/Genuine Wood Instrument Panel Insert, Aluminum/Genuine Wood Door Panel Insert, Aluminum Console Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Full Cloth Headliner
- Leatherette Door Trim Insert
- Day-Night Auto-Dimming Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage and 4 12V DC Power Outlets
- Front And Rear Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Carpet Floor Trim
- Trunk/Hatch Auto-Latch
- Cargo Area Concealed Storage
- Roll-Up Cargo Cover
- Cargo Space Lights
- Lincoln Way Tracker System
- Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Manual w/Tilt Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Front Center Armrest and Rear Center Armrest
- 2 Seatback Storage Pockets
- Perimeter Alarm
- Securilock Anti-Theft Ignition (pats) Immobilizer
- 4 12V DC Power Outlets
- Air Filtration
| Power Mirrors | Vanity Mirrors |
| Traction Control | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Side Airbags |
| Roof Airbags | Air Conditioning |
| AM/FM Radio | CD Player |
| Satellite Radio | Backup Camera |
| Four Wheel ABS | 4-Wheel Disc Brakes |
| Cruise Control | Rear Defrost |
| All Wheel Drive | Vehicle Anti-theft |
| Floor Mats | Fog Lights |
| Remote Keyless Entry | Power Locks |
| Heated Mirrors | Trip Computer |
| Wheels - Aluminum | Power Windows |
| Intermittent Wipers | Rear Backup Sensors |
| Leather Seats | Heated Seats |
| Power Driver Seat | Power Passenger Seat |
| Fold Down Rear Seat | Front Bucket Seats |
| Rear Spoiler | Tilt Steering Wheel |
| Steer Wheel Audio Cntrls | Leather Wrapped Steering |
| Power Steering | Bluetooth Connection |
| Compact Spare Tire |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $1,195 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
