2009 LINCOLN MKS
Popular Features
Vehicle Description
2009 MKS, 3.7 ENGINE, AIRBAGS GOOD, LOT DRIVES, THIS VEHICLE HAS A SALVAGE TITLE DUE TO REAR/LEFT SIDE DAMAGE, 90,164 MILES, VIN# 1LNHM93R59G635205
Estimate Payments
| VIN | 1LNHM93R59G635205 |
| Stock Number | NE1692 |
| Condition | USED |
| Year | 2009 |
| Make | Lincoln |
| Model | MKS |
| Mileage | 90,164 mileage |
| Body Style | 4 Door Car |
| Engine | 3.7L 6 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 17 |
| MPG - Highway | 24 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | Front Wheel |
| Color | SILVER |
| Interior | BLACK |
| Engine | |
| Engine Type | 3.7L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 273 @ 6250 rpm |
| Torque | 270 @ 4250 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 20.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | Front Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4127 lbs |
| Length, Overall | 204.1 in |
| Width, Max w/o mirrors | 75.9 in |
| Height, Overall | 61.6 in |
- 4-wheel anti-lock brake system (ABS) w/brake assist (BA)
- Driver & front passenger dual stage airbags -inc: driver seat position sensor, passenger seat sensing system (FPSS)
- Driver & front passenger-side impact air bags
- Reverse sensing system
- S.O.S. post crash alert
- Seat belt pretensioners w/load-limiting retractors
- Lower anchors & tethers for children (LATCH) system for child safety seats
- Rear door child safety locks
- Tire pressure monitor system
- Emergency trunk release
MECHANICAL (14)
- 3.7L SMPE 24-valve V6 Duratec engine
- Intake variable cam timing (iVCT) & electronic throttle control
- Engine cover
- 3.16 axle ratio
- Front wheel drive
- 72-amp low maintenance battery w/battery saver
- 190-amp alternator
- Independent MacPherson strut front suspension
- Independent multi-link rear suspension
- Front/rear stabilizer bars
- Pwr rack & pinion steering
- Pwr 4-wheel ventilated disc brakes
- Easy Fuel capless fuel filler system
- Chrome exhaust tips
EXTERIOR (10)
- Mini spare tire w/steel wheel
- Body color bumpers
- Molding -inc: color rocker, lower door w/stainless steel inserts, stainless steel roof trim, stainless steel side window surround
- Split wing grille
- HID projector beam headlamps w/Autolamp on/off delay
- Fog lamps w/chrome bezel
- LED tail lamps
- Laminated security solar tinted glass
- Body color pwr heated mirrors -inc: manual folding, security approach lamps, memory, driver-side electrochromic
- Body color door handles
ENTERTAINMENT (1)
- Antenna integrated in glass
INTERIOR (21)
- Fixed heated rear bench seat -inc: headrest, armrest pass-through, (2) cupholders
- Center console -inc: armrest, storage, (2) cupholders, (3) 12V pwr outlets
- Pwr tilt/telescopic wood steering wheel -inc: memory, illuminated speed & multimedia controls
- Instrument cluster -inc: message center, tachometer, turn signal outage, low oil, door/decklid/hood ajar
- Delayed accessory pwr shut-off
- Universal garage door opener
- SecuriLock passive anti-theft system (PATS)
- Perimeter alarm
- Dual zone Electronic Automatic Temp Control (EATC)
- Rear window defroster
- Alloy metallic accents
- Instrument panel storage bin
- Glove box
- Front door storage pockets & bottle holders
- Electrochromic rearview mirror w/compass & microphone
- Overhead console w/sunglass storage
- Dual visors w/illuminated mirrors
- (2) front & (2) rear assist handles
- Lighting -inc: illuminated door & steering wheel switches, front dome lamp, front/rear reading lamps, illuminated entry
- Leather wrapped shift knob
- Front seat back map pockets
| Power Mirrors | Vanity Mirrors |
| Traction Control | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Side Airbags |
| Roof Airbags | Air Conditioning |
| AM/FM Radio | CD Changer |
| CD Player | Satellite Radio |
| 12V Power Outlet | Four Wheel ABS |
| 4-Wheel Disc Brakes | Cruise Control |
| Rear Defrost | Front Wheel Drive |
| Vehicle Anti-theft | V6 Cyl. Engine |
| Floor Mats | Fog Lights |
| Remote Keyless Entry | Power Locks |
| Heated Mirrors | Trunk Release Button |
| Wheels - Aluminum | Power Windows |
| Intermittent Wipers | Cooled Driver Seat |
| Heated Rear Seats | Rear Backup Sensors |
| Leather Seats | Heated Seats |
| Power Driver Seat | Power Passenger Seat |
| Fold Down Rear Seat | Front Bucket Seats |
| Tilt Steering Wheel | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Power Steering | Bluetooth Connection |
| Compact Spare Tire |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $690 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
