2013 MERCEDES-BENZ E-CLASS E 350 Convertible V6
Popular Features
Vehicle Description
Possible Drive Home. AirBags Ok. Radiator Still Full. AC Still Charged. Windshield Ok. Hard to Find E-350 Convertible with Premium 1 Package, Heated Leather Seats, Memory Seat, Heated Steering Wheel, Harmon Kardon Audio, BackUp Camera, Navigation, Wood Trim Package, Lane Tracking Package and 18" Wheels. Nice Fix! Low Miles! Sharp! Super Clean! Summer Time Fun! $65,305 Window Sticker.
Estimate Payments
| VIN | WDDKK5KF6DF203307 |
| Stock Number | 26050549 |
| Condition | USED |
| Year | 2013 |
| Make | Mercedes-Benz |
| Model | E-Class |
| Package | E 350 Convertible V6 |
| Mileage | 73,958 mileage |
| Body Style | 2 Door Car |
| Engine | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 19 |
| MPG - Highway | 28 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | Rear Wheel |
| Color | Diamond White |
| Interior | Oyster Leather |
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 302 @ 6500 rpm |
| Torque | 273 @ 3500 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 17.4 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | Rear Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3883 lbs |
| Length, Overall | 185.0 in |
| Width, Max w/o mirrors | 70.3 in |
| Height, Overall | 55.0 in |
- 4-wheel anti-lock braking system (ABS) w/brake assist system (BAS)
- Electronic stability program (ESP)
- Automatic pop-up rollover bars
- LED daytime running lamps
- Front dual-stage airbags w/front passenger adaptive feature
- Front passenger weight sensing system (WSS)
- Front/rear side curtain airbags
- Front pelvic airbags
- Front side-impact airbags
- Driver knee airbag
- ATTENTION ASSIST drowsiness monitor
- Roll-over sensor
- All-position 3-point seat belts
- ISOFIX/LATCH anchor & tether system for child seats
- Emergency interior trunk release
- Tire pressure monitoring system
- First aid kit
MECHANICAL (10)
- 3.5L 24-valve V6 engine
- Driver-adaptive 7-speed automatic transmission w/steering wheel shift paddles -inc: sport & economy shift mode
- Rear wheel drive
- Independent 3-link front & 5-arm multi-link rear suspension
- AGILITY CONTROL suspension system
- Front/rear stabilizer bars
- Vehicle-speed-sensitive pwr rack & pinion steering
- 4-wheel ventilated pwr disc brakes
- Dual exhaust w/chrome tailpipes
- Vehicle tool kit
EXTERIOR (7)
- P235/45R17 front & P255/40R17 rear all-season tires
- Temporary spare tire w/steel wheel
- AIRCAP wind deflector
- Selectable light-sensing headlamps
- Pwr heated signal mirrors -inc: mirror memory, auto-dimming driver mirror
- Rain-sensing windshield wipers
- LED license plate lighting
INTERIOR (15)
- Front/rear velour floor mats
- 4-way pwr tilt/telescopic steering column -inc: memory, programmable easy-exit feature
- Steering wheel gearshift paddles
- Pwr windows w/1-touch express down & up
- Valet lock
- Universal garage door opener
- Automatic dual-zone climate control -inc: dust & pollen filters, humidity & dew point sensors
- Electrically heated rear window w/auto shut-off
- Ashtray
- Cupholders
- Auto-dimming rearview mirror -inc: embedded compass
- Dual illuminated visor vanity mirrors
- Front/rear reading lights
- Ambient lighting
- Night security illumination
| Power Mirrors | Vanity Mirrors |
| Traction Control | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Side Airbags |
| Roof Airbags | Air Conditioning |
| AM/FM Radio | CD Player |
| Four Wheel ABS | 4-Wheel Disc Brakes |
| Cruise Control | Rear Defrost |
| Rear Wheel Drive | Vehicle Anti-theft |
| V6 Cyl. Engine | Floor Mats |
| Remote Keyless Entry | Power Locks |
| Heated Mirrors | Trunk Release Button |
| Wheels - Aluminum | Power Windows |
| Intermittent Wipers | Leather Seats |
| Heated Seats | Power Driver Seat |
| Power Passenger Seat | Front Bucket Seats |
| Tilt Steering Wheel | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Leather Wrapped Steering | Power Steering |
| Bluetooth Connection | Compact Spare Tire |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $1,395 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
