2003 Mercedes-Benz SLK Class 320 Convertible V6
Popular Features
Vehicle Description
Drive Home. AirBags Ok. Radiator Still Full. AC Still Charged. Windshield Ok. Loaded Up SLK Class 320 with Retractable Hard Top Convertible, Heated Front Leather Seats and 16" Wheels. Clean! Low Miles! Inexpensive Luxury Convertible!
Estimate Payments
| VIN | WDBKK65F93F282318 |
| Stock Number | 26050500 |
| Condition | USED |
| Year | 2003 |
| Make | Mercedes-Benz |
| Model | SLK-Class |
| Package | Class 320 Convertible V6 |
| Mileage | 82,728 mileage |
| Body Style | 2 Door Car |
| Engine | 3.2L 6 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 17 |
| MPG - Highway | 26 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | Rear Wheel |
| Color | Magma Red |
| Interior | Charcoal Leather |
| Engine | |
| Engine Type | 3.2L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 215 @ 5700 rpm |
| Torque | 229 @ 3000 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 15.9 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | Rear Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3154 lbs |
| Length, Overall | 157.9 in |
| Width, Max w/o mirrors | 67.5 in |
| Height, Overall | 50.4 in |
- Driver/passenger front airbags
- Driver/passenger door mounted side impact airbags
- 3-point seat belts w/emergency tensioning retractors & belt force limiters
- Dual integrated rollbars
MECHANICAL (10)
- 3.2L SOHC SMPI 18-valve V6 engine
- Rear wheel drive
- Independent double wishbone front suspension
- Independent 5-arm multi-link rear suspension w/anti-dive geometry
- Front/rear stabilizer bars
- 205/55VR16 performance front tires
- 225/50VR16 performance rear tires
- Compact spare tire
- Pwr recirculating ball steering w/damper
- Pwr vented front/rear disc brakes
EXTERIOR (8)
- Automatic pwr-retractable steel hardtop
- Halogen headlamps w/variable-focus reflectors
- Halogen front fog lamps
- Single red rear fog lamp
- Pwr auto heated mirrors w/auto dimming LH side mirror
- Heated windshield washer system
- Color-keyed door handles
- Polished stainless steel exhaust tip
INTERIOR (16)
- Locking center armrest storage compartment
- Velour carpeting, SLK floor mats
- Leather/wood trimmed steering wheel
- Manually telescoping steering column
- Instrumentation-inc: electronic analog speedometer, tachometer, fuel gauge, coolant temperature, digital odometer, trip meter, outside temperature
- Warning lights-inc: exterior lamp failure, low fuel, engine oil, coolant, washer fluid
- Pwr windows-inc: express-down, 1-touch lowering of both windows
- Cruise control
- Integrated garage door opener
- Dual-zone air conditioning w/electrostatic dust filter
- Rear window defogger
- AM/FM/weatherband/stereo cassette w/Bose 6-speaker sound, speed compensated volume
- Fixed mast AM/FM antenna
- Lockable/lighted glovebox
- Cup holders/coin holder
- Fine mesh deflector
| Power Mirrors | Traction Control |
| Airbag - Driver | Airbag - Passenger |
| Side Airbags | Air Conditioning |
| AM/FM Radio | Cassette Player |
| Premium Audio System | Four Wheel ABS |
| 4-Wheel Disc Brakes | Cruise Control |
| Rear Defrost | Rear Wheel Drive |
| V6 Cyl. Engine | Floor Mats |
| Fog Lights | Remote Keyless Entry |
| Power Locks | Heated Mirrors |
| Wheels - Aluminum | Power Windows |
| Leather Seats | Power Driver Seat |
| Power Passenger Seat | Front Bucket Seats |
| Tilt Steering Wheel | Power Steering |
| Compact Spare Tire |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $1,090 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
