2010 NISSAN TITAN QuadCab PRO-4X V8 4X4
Popular Features
Vehicle Description
Possible Drive Home. Only AirBag Deployed Is Drivers Wheel. Radiator Still Full. Windshield Ok. Popular Titan QuadCab Pro-4X with Premium Utility Package, Leather Package, Tow Package, Heated Front Leather Seats, BackUp Assist, Nissan Connect, Rockford Fosgate Premium Audio, Spray In Bed Liner, Metal Diamond Back Tonneau Cover and 18" Wheels. Four Wheel Drive. Clean!! Nice Fix! Sharp!! $39,010 Window Sticker.
Estimate Payments
| VIN | 1N6AA0CC4AN306451 |
| Stock Number | 26050505 |
| Condition | USED |
| Year | 2010 |
| Make | Nissan |
| Model | Titan |
| Package | QuadCab PRO-4X V8 4X4 |
| Mileage | 103,392 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 5.6L 8 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 12 |
| MPG - Highway | 17 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Smoke Metallic |
| Interior | Charcoal Leather |
| Engine | |
| Engine Type | 5.6L 8 Cyl. Gas |
| Horsepower | 317 @ 5200 rpm |
| Torque | 385 @ 3400 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 28.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Curb Weight - Front | 3011 lbs |
| Curb Weight - Rear | 2220 lbs |
| Length, Overall w/o rear bumper | 224.6 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.5 in |
| Height, Overall | 76.6 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- 4-wheel anti-lock braking system (ABS)
- Electronic brake force distribution (EBD)
- Vehicle dynamic control (VDC)
- Driver & front passenger dual-stage airbags w/occupant sensor
- Driver & front passenger seat-mounted side-impact air bags
- Roof-mounted curtain side-impact air bags w/rollover sensor
- 3-point seat belts for all positions
- Front seat belt pretensioners & load limiters
- Lower anchors & tethers for children (LATCH)
- Rear sonar proximity sensors
- Energy absorbing steering column
MECHANICAL (19)
- 5.6L DOHC 32-valve V8 engine
- 5-speed automatic transmission -inc: tow/haul mode
- Transmission oil cooler
- Electronic shift-on-the-fly transfer case
- 4-wheel drive
- HD 650 CCA battery
- Battery saver
- 130 amp alternator
- Fuel tank skid plate
- Oil pan skid plate
- Transfer case & lower radiator skid plates
- Front tow hooks
- Independent double wishbone front suspension
- Rancho shock absorbers
- Multi-leaf rear suspension w/solid Dana axle
- Front stabilizer bar
- Engine speed-sensitive pwr rack-&-pinion steering
- Pwr front/rear disc brakes
- Stainless steel exhaust
EXTERIOR (20)
- 18" x 8" off-road aluminum wheels
- P275/70R18 all-terrain OWL tires
- Full size spare tire & wheel
- Body-color front bumper
- Body-color rear step bumper
- Bedside & tailgate top moldings
- Body-color bodyside moldings
- Black splash guards & overfenders
- Body-color grille
- Auto on/off headlamps
- Fog lamps
- Solar tint glass
- Rear privacy glass
- Manual sliding rear window
- Variable intermittent windshield wipers
- Black door handles
- (4) fixed tie down points inside bed
- Cargo area high mount lamp
- Lockable bedside storage box
- Removable locking tailgate w/dampened assist
ENTERTAINMENT (2)
- AM/FM stereo w/6-disc in-dash CD changer-inc: MP3/WPA playback, radio data system (RDS), speed-sensitive volume control, aux input jack , (6) speakers
- Fixed rod antenna
INTERIOR (20)
- Bluetooth hands free phone system
- Folding 60/40 rear bench seat -inc: flip-up seat cushions , 3-way height adjustable head restraints
- Full floor carpeting
- Manual tilt steering column
- Leather-wrapped steering wheel
- White face instrument gauges
- 4WD indicator lamp
- Pwr windows -inc: auto up/down, safety reverse
- Illuminated switches for pwr locks, windows, mirrors
- Cruise control w/steering wheel controls
- Security alarm system
- Vehicle immobilizer system
- Front air conditioning w/manual temp control
- Bucket type glove box
- Front/rear door pockets
- Auto-dimming rearview mirror
- Dual illuminated visor vanity mirrors
- (3) Assist handles
- Leather shift knob
- (6) cup holders & (2) bottle holders
| Power Mirrors | Vanity Mirrors |
| Full Size Spare Tire | Tow Hooks |
| Traction Control | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Side Airbags |
| Roof Airbags | Air Conditioning |
| AM/FM Radio | CD Changer |
| CD Player | 12V Power Outlet |
| Four Wheel ABS | 4-Wheel Disc Brakes |
| Cruise Control | Four Wheel Drive |
| Vehicle Anti-theft | V8 Cyl. Engine |
| Fog Lights | Remote Keyless Entry |
| Power Locks | Trip Computer |
| Wheels - Aluminum | Sliding Rear Window |
| Power Windows | Intermittent Wipers |
| Rear Backup Sensors | Power Driver Seat |
| Fold Down Rear Seat | Front Bucket Seats |
| Tilt Steering Wheel | Leather Wrapped Steering |
| Power Steering | Bluetooth Connection |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $1,290 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
