2019 NISSAN TITAN CrewCab Midnight SL V8 4X4
Popular Features
Vehicle Description
Possible Drive Home. AirBags Ok. Radiator Still Full. AC Still Charged. Windshield Ok. Fenders Look Ok. Popular Titan CrewCab SL with Midnight Edition, Tow Package, Heated Front Leather Seats, Memory Seat, BackUp Camera, BackUp Assist, Navigation, Nissan Connect, Fender Premium Audio, BLIS, Spray In Bed Liner, Remote Start and 20" Wheels. Four Wheel Drive. Clean!! Nice Fix! Sharp!! $55,030 Window Sticker.
Estimate Payments
| VIN | 1N6AA1E50KN522688 |
| Stock Number | 26050555 |
| Condition | USED |
| Year | 2019 |
| Make | Nissan |
| Model | Titan |
| Package | CrewCab Midnight SL V8 4X4 |
| Mileage | 71,895 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 5.6L 8 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 15 |
| MPG - Highway | 21 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Gun Metallic |
| Interior | Black Leather |
| Engine | |
| Engine Type | 5.6L 8 Cyl. Gas |
| Horsepower | 390 @ 5800 rpm |
| Torque | 394 @ 4000 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 26.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 5901 lbs |
| Curb Weight - Front | 3318 lbs |
| Curb Weight - Rear | 2582 lbs |
| Length, Overall | 228.1 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.5 in |
| Height, Overall | 77.2 in |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Front And Rear Parking Sensors
- Blind Spot Warning (BSW) Blind Spot
- Rear Cross Traffic Alert (RCTA)
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- RearView Monitor Back-Up Camera
MECHANICAL (21)
- Engine: 5.6L V8
- 2.937 Axle Ratio
- GVWR: 7,300 lbs
- Electronic Transfer Case
- Part-Time Four-Wheel Drive
- Engine Oil Cooler
- 80-Amp/Hr 710CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 200 Amp Alternator
- Class IV Towing Equipment -inc: Hitch and Trailer Sway Control
- Trailer Wiring Harness
- 2 Skid Plates
- 1620# Maximum Payload
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Hydraulic Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 26 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Auto Locking Hubs
- Double Wishbone Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Leaf Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist and Hill Hold Control
EXTERIOR (18)
- Regular Box Style
- Spray-In Bed Liner
- Aluminum Spare Wheel
- Full-Size Spare Tire Stored Underbody w/Crankdown
- Chrome Front Bumper
- Colored Rear Step Bumper
- Black Side Windows Trim, Black Front Windshield Trim and Black Rear Window Trim
- Chrome Door Handles
- Power Rear Window w/Defroster
- Deep Tinted Glass
- Speed Sensitive Rain Detecting Variable Intermittent Wipers
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Chrome Grille
- Tailgate Rear Cargo Access
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
- Manual-Leveling Programmable Projector Beam Led Low Beam Daytime Running Headlamps w/Delay-Off
- Perimeter/Approach Lights
- Laminated Glass
ENTERTAINMENT (5)
- Fixed Antenna
- 12 Speakers
- Regular Amplifier
- 2 LCD Monitors In The Front
- Real-Time Traffic Display
INTERIOR (40)
- Heated Front Captain's Chairs -inc: center console, 8-way power adjustable driver's seat and 2-way power lumbar support w/memory function and 4-way power adjustable passenger's seat
- Driver Seat
- Passenger Seat
- 60-40 Folding Split-Bench Front Facing Fold-Up Cushion Rear Seat
- Power Tilt/Telescoping Steering Column
- Leather Steering Wheel w/Auto Tilt-Away
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- 2 12V DC Power Outlets
- Compass
- Valet Function
- HomeLink Garage Door Transmitter
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Dual Zone Front Automatic Air Conditioning
- HVAC -inc: Underseat Ducts and Console Ducts
- Illuminated Locking Glove Box
- Driver Foot Rest
- Full Cloth Headliner
- Urethane Gear Shifter Material
- Interior Trim -inc: Simulated Wood Instrument Panel Insert, Metal-Look Door Panel Insert, Metal-Look Console Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Leatherette Door Trim Insert
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination, Driver And Passenger Auxiliary Mirror
- Day-Night Auto-Dimming Rearview Mirror
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage, 2 12V DC Power Outlets and 1 Interior 120V AC Power Outlet
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Front Map Lights
- Full Carpet Floor Covering
- Cab Mounted Cargo Lights
- Dashboard Storage, Driver / Passenger And Rear Door Bins and Locking 2nd Row Underseat Storage
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Analog Appearance
- Outside Temp Gauge
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- 4 Seatback Storage Pockets
- Front Center Armrest and Rear Center Armrest
- Perimeter Alarm
- Immobilizer
- Air Filtration
- 2 12V DC Power Outlets and 1 Interior 120V AC Power Outlet
| Power Mirrors | Vanity Mirrors |
| Full Size Spare Tire | Traction Control |
| Trailer Towing Pkg | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Side Airbags |
| Roof Airbags | Air Conditioning |
| AM/FM Radio | CD Player |
| Satellite Radio | Premium Audio System |
| Backup Camera | Four Wheel ABS |
| 4-Wheel Disc Brakes | Cruise Control |
| Rear Defrost | Four Wheel Drive |
| Vehicle Anti-theft | V8 Cyl. Engine |
| Fog Lights | Remote Keyless Entry |
| Power Locks | Heated Mirrors |
| Trip Computer | Power Windows |
| Intermittent Wipers | Navigation System |
| Rear Backup Sensors | Running Boards |
| Leather Seats | Heated Seats |
| Power Driver Seat | Power Passenger Seat |
| Fold Down Rear Seat | Front Bucket Seats |
| Tilt Steering Wheel | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Leather Wrapped Steering | Power Steering |
| Bluetooth Connection |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $2,790 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
