2006 PONTIAC G6
Vehicle Description
Possible Drive Home. AirBags Ok. Radiator Still Full. AC Still Charged. Windshield Ok. Popular G6 with Cloth Seats and 16" Wheels. Clean! Nice Fix!! Excellent School/College/Work Sedan! $18,490 Window Sticker.
Estimate Payments
| VIN | 1G2ZF55B564200407 |
| Stock Number | 26050502 |
| Condition | USED |
| Year | 2006 |
| Make | Pontiac |
| Model | G6 |
| Mileage | 102,211 mileage |
| Body Style | 4 Door Car |
| Engine | 2.4L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 23 |
| MPG - Highway | 34 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | Front Wheel |
| Color | Stealth Gray Metallic |
| Interior | Ebony Cloth |
| Engine | |
| Engine Type | 2.4L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 167 @ 6300 rpm |
| Torque | 162 @ 4500 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 16.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | Front Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3174 lbs |
| Length, Overall | 189.0 in |
| Width, Max w/o mirrors | 70.6 in |
| Height, Overall | 57.1 in |
- Air bags, dual-stage, frontal, driver and right front passenger (Always use safety belts and proper child restraints, even with air bags. Children are safer when properly secured in a rear seat. See the Owners Manual for more safety information.)
- Safety belts, 3-point, driver and front passenger, height-adjustable
- Safety belts, 3-point, rear, all positions
- LATCH system (Lower Anchors and Top tethers for CHildren), for child safety seats
MECHANICAL (8)
- Engine, ECOTEC, 2.4L, 4-cylinder, MFI, aluminum (preliminary 167 HP [124.8 kW] @ 6300 rpm, 162 lb.-ft [219.2 N-m] @ 4500 rpm)
- Axle, 3.91 ratio
- Front wheel drive
- Suspension, Touring
- Tires, P215/60R16, touring, blackwall
- Steering, electric power steering (EPS)
- Fuel capacity, approximate, 16 gallons (61 liters)
- Exhaust outlet, stainless steel
EXTERIOR (5)
- Moldings, bodyside, body-color
- Headlamps, halogen, composite, reflector optic, includes automatic exterior lamp control and 20-second delay off feature
- Glass, Solar-Ray light tinted, heat rejecting
- Mirrors, outside rearview, power, satin Black finish
- Wipers, intermittent, front, controlled-cycle
INTERIOR (17)
- Seat adjuster, driver, 4-way with power height adjustment and ratcheting lumbar
- Seat, rear 60/40 split-folding
- Console, front, center, floor, includes floor shifter, integral armrest, lighted shift indicator, park brake and storage compartment
- Steering column, tilt/telescoping
- Steering wheel, 3-spoke
- Instrumentation, analog, includes speedometer, temperature, fuel, tachometer and trip odometer
- Windows, power, includes driver and passenger express-down
- Trunk release, power
- Theft-deterrent system, PASSlock
- Air conditioning, front manual
- Defogger, rear-window, electric
- Sound system feature, 6-speakers
- Mirror, inside rearview, manual day/night
- Visors, vanity mirrors, driver and front passenger
- Lighting, interior, includes illuminated entry and theater dimming
- Map pocket, seatback, driver-side
- Map pocket, seatback, front passenger-side
| Power Mirrors | Vanity Mirrors |
| Airbag - Driver | Airbag - Passenger |
| Air Conditioning | AM/FM Radio |
| CD Player | 4-Wheel Disc Brakes |
| Cruise Control | Rear Defrost |
| Front Wheel Drive | Vehicle Anti-theft |
| Remote Keyless Entry | Power Locks |
| Power Windows | Intermittent Wipers |
| Fold Down Rear Seat | Front Bucket Seats |
| Tilt Steering Wheel | Power Steering |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $595 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
