2018 RAM 1500 DoubleCab Tradesman 5.7L Hemi V8 4X4
Popular Features
Vehicle Description
Lot Drives. AirBags Ok. Radiator Still Full. AC Still Charged. Windshield Ok. Loaded Up Ram 1500 DoubleCab Tradesman with Preferred Package, Tow Package, Cloth Seats, BackUp Camera, Mostplus Tonneau Cover and 20" Wheels. Four Wheel Drive. Low Miles! Clean! Nice Fix! $41,160 Window Sticker.
Estimate Payments
| VIN | 1C6RR7FT8JS343742 |
| Stock Number | 26050534 |
| Condition | USED |
| Year | 2018 |
| Make | Ram |
| Model | 1500 |
| Package | DoubleCab Tradesman 5.7L Hemi V8 4X4 |
| Mileage | 54,467 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 5.7L 8 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 15 |
| MPG - Highway | 21 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Maximum Steel Metallic Clearcoat |
| Interior | Diesel Gray Cloth |
| Engine | |
| Engine Type | 5.7L 8 Cyl. Gas |
| Horsepower | 395 @ 5600 rpm |
| Torque | 410 @ 3950 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 26.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 5061 lbs |
| Curb Weight - Front | 2876 lbs |
| Curb Weight - Rear | 2184 lbs |
| Length, Overall | 229 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.4 in |
| Height, Overall | 77.7 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- ParkView Back-Up Camera
MECHANICAL (20)
- 3.21 Rear Axle Ratio
- GVWR: 6,800 lbs
- 50 State Emissions
- Transmission w/Driver Selectable Mode and Oil Cooler
- Electronic Transfer Case
- Part-Time Four-Wheel Drive
- Engine Oil Cooler
- 730CCA Maintenance-Free Battery
- 160 Amp Alternator
- Trailer Wiring Harness
- 1740# Maximum Payload
- HD Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Steering
- 26 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Auto Locking Hubs
- Short And Long Arm Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs, Brake Assist and Hill Hold Control
EXTERIOR (20)
- Tires: P265/70R17 BSW AS
- Regular Box Style
- Wheels w/Hub Covers
- Center Hub
- Steel Spare Wheel
- Full-Size Spare Tire Stored Underbody w/Crankdown
- Black Front Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent
- Black Rear Step Bumper
- Black Side Windows Trim and Black Front Windshield Trim
- Black Door Handles
- Black Exterior Mirrors
- Fixed Rear Window
- Variable Intermittent Wipers
- Deep Tinted Glass
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Black Grille
- Front License Plate Bracket
- Tailgate Rear Cargo Access
- Auto On/Off Reflector Halogen Headlamps w/Delay-Off
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
ENTERTAINMENT (3)
- Radio w/Seek-Scan, Clock and Radio Data System
- 6 Speakers
- Fixed Antenna
INTERIOR (29)
- 4-Way Driver Seat
- 4-Way Passenger Seat
- Front Facing Vinyl Rear Seat
- Manual Tilt Steering Column
- Gauges -inc: Speedometer, Odometer, Voltmeter, Oil Pressure, Engine Coolant Temp, Tachometer, Oil Temperature, Transmission Fluid Temp, Engine Hour Meter and Trip Odometer
- Rear Folding Seat
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Manual Air Conditioning
- HVAC -inc: Underseat Ducts
- Glove Box
- Interior Trim -inc: Deluxe Sound Insulation, Metal-Look Instrument Panel Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Full Cloth Headliner
- Urethane Gear Shifter Material
- Day-Night Auto-Dimming Rearview Mirror
- 2 12V DC Power Outlets
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Full Vinyl/Rubber Floor Covering
- Cab Mounted Cargo Lights
- Instrument Panel Bin, Dashboard Storage, Driver And Passenger Door Bins and 2nd Row Underseat Storage
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Analog Appearance
- Seats w/Vinyl Back Material
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Front Armrest w/3 Cupholders
- Manual Adjust Seats
- Sentry Key Immobilizer
| Power Mirrors | Full Size Spare Tire |
| Traction Control | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Side Airbags |
| Roof Airbags | Air Conditioning |
| AM/FM Radio | Backup Camera |
| Four Wheel ABS | 4-Wheel Disc Brakes |
| Cruise Control | Four Wheel Drive |
| Vehicle Anti-theft | V8 Cyl. Engine |
| Power Locks | Heated Mirrors |
| Power Windows | Intermittent Wipers |
| Split Bench Seating | Tilt Steering Wheel |
| Power Steering |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $1,990 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
