2021 RAM 1500 Warlock
| VIN | 1C6RR7GT7MS577356 |
| Stock Number | 6T47A |
| Condition | USED |
| Year | 2021 |
| Make | Ram |
| Model | 1500 Classic |
| Package | Warlock |
| Mileage | 24,712 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 5.7L 8 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 15 |
| MPG - Highway | 21 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | BLUE |
| Engine | |
| Engine Type | 5.7L 8 Cyl. Gas |
| Horsepower | 395 @ 5600 rpm |
| Torque | 410 @ 3950 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 26.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 5099 lbs |
| Curb Weight - Front | 2903 lbs |
| Curb Weight - Rear | 2195 lbs |
| Length, Overall | 229 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.4 in |
| Height, Overall | 77.7 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- ParkView Back-Up Camera
MECHANICAL (20)
- 3.21 Rear Axle Ratio
- GVWR: 6,800 lbs
- 50 State Emissions
- Transmission w/Driver Selectable Mode and Oil Cooler
- Electronic Transfer Case
- Part-Time Four-Wheel Drive
- Engine Oil Cooler
- 730CCA Maintenance-Free Battery
- 160 Amp Alternator
- Trailer Wiring Harness
- 1710# Maximum Payload
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- HD Gas-Pressurized Front Shock Absorbers
- Electric Power-Assist Steering
- 26 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Auto Locking Hubs
- Short And Long Arm Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs, Brake Assist and Hill Hold Control
EXTERIOR (16)
- Regular Box Style
- Center Hub
- Steel Spare Wheel
- Front Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent
- Step Bumper
- Black Side Windows Trim and Black Front Windshield Trim
- Black Exterior Mirrors
- Fixed Rear Window
- Variable Intermittent Wipers
- Deep Tinted Glass
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Active Grille Shutters
- Tailgate Rear Cargo Access
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
- Auto On/Off Halogen Headlamps w/Delay-Off
- Tip Start
ENTERTAINMENT (4)
- 6 Speakers
- Streaming Audio
- Fixed Antenna
- 1 LCD Monitor In The Front
INTERIOR (35)
- 4-Way Driver Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- 4-Way Passenger Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- Manual Tilt Steering Column
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Compass
- Valet Function
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- HVAC -inc: Underseat Ducts
- Glove Box
- Full Cloth Headliner
- Vinyl Door Trim Insert
- Urethane Gear Shifter Material
- Interior Trim -inc: Deluxe Sound Insulation
- Day-Night Rearview Mirror
- Mini Overhead Console and 1 12V DC Power Outlet
- Front Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Cab Mounted Cargo Lights
- FOB Controls -inc: Keyfob Cargo Access
- GPS Antenna Input
- Rotary Shifter-Black
- Electronic Shift
- Instrument Panel Bin, Dashboard Storage, Driver And Passenger Door Bins and 2nd Row Underseat Storage
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Redundant Digital Speedometer
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Seats w/Cloth Back Material
- Armrests w/Storage
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Front Armrest w/3 Cupholders
- Sentry Key Immobilizer
- 1 12V DC Power Outlet
| ENGINE: 5.7L V8 HEMI MDS VVT | Part-Time Four-Wheel Drive |
| Electric Power-Assist Steering | 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS |
| Front Vented Discs | Brake Assist and Hill Hold Control |
| Variable Intermittent Wipers | Deep Tinted Glass |
| Auto On/Off Halogen Headlamps w/Delay-Off | Manual Tilt Steering Column |
| Cruise Control w/Steering Wheel Controls | Sentry Key Immobilizer |
| Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags | Tire Specific Low Tire Pressure Warning |
| Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags | Airbag Occupancy Sensor |
| Curtain 1st And 2nd Row Airbags | Rear Child Safety Locks |
| ParkView Back-Up Camera |
