2014 RAM 2500 Tradesman
Estimate Payments
| VIN | 3C6TR5CT4EG328277 |
| Stock Number | 328277 |
| Condition | USED |
| Year | 2014 |
| Make | Ram |
| Model | 2500 |
| Package | Tradesman |
| Mileage | 157,206 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 5.7L 8 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | WHITE |
| Engine | |
| Engine Type | 5.7L 8 Cyl. Gas |
| Horsepower | 383 @ 5600 rpm |
| Torque | 400 @ 4000 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 31.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 6638 lbs |
| Curb Weight - Front | 3817 lbs |
| Curb Weight - Rear | 2815 lbs |
| Length, Overall | 237.4 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.5 in |
| Height, Overall | 77.7 in |
| Gross Vehicle Weight | 8,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
MECHANICAL (20)
- Engine: 5.7L V8 HEMI VVT -inc: 50 State Emissions
- 3.73 Rear Axle Ratio
- GVWR: 9,000 lbs
- Transmission w/Driver Selectable Mode and Oil Cooler
- Manual Transfer Case
- Part-Time Four-Wheel Drive
- 730CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 160 Amp Alternator
- Class V Towing Equipment -inc: Hitch and Trailer Sway Control
- Trailer Wiring Harness
- 2370# Maximum Payload
- HD Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front Anti-Roll Bar
- Hydraulic Power-Assist Steering
- Single Stainless Steel Exhaust
- 31 Gal. Fuel Tank
- Auto Locking Hubs
- Multi-Link Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist and Hill Hold Control
EXTERIOR (19)
- Regular Box Style
- Center Hub
- Steel Spare Wheel
- Black Front Bumper
- Black Rear Step Bumper
- Black Side Windows Trim and Black Front Windshield Trim
- Black Door Handles
- Black Exterior Mirrors
- Fixed Rear Window
- Variable Intermittent Wipers
- Deep Tinted Glass
- Fully Galvanized Steel Panels
- Black Grille
- Front License Plate Bracket
- Tailgate Rear Cargo Access
- Auto On/Off Reflector Halogen Headlamps w/Delay-Off
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
- Vendor Painted Cargo Box Tracking
- Rear Wheel Spats
ENTERTAINMENT (3)
- Radio w/Clock and Radio Data System
- 6 Speakers
- Fixed Antenna
INTERIOR (31)
- Driver Seat
- Passenger Seat
- Vinyl Rear Seat
- Manual Tilt Steering Column
- Gauges -inc: Speedometer, Odometer, Voltmeter, Oil Pressure, Engine Coolant Temp, Tachometer, Oil Temperature, Transmission Fluid Temp, Engine Hour Meter and Trip Odometer
- Rear Folding Seat
- Front Cupholder
- Locking Tailgate
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Manual Air Conditioning
- HVAC -inc: Underseat Ducts and Console Ducts
- Glove Box
- Interior Trim -inc: Metal-Look Instrument Panel Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Full Cloth Headliner
- Urethane Gear Shifter Material
- Day-Night Rearview Mirror
- 2 12V DC Power Outlets
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Full Vinyl/Rubber Floor Covering
- Cargo Area Concealed Storage
- Storage Tray
- Cab Mounted Cargo Lights
- Mini Floor Console
- Instrument Panel Bin, Dashboard Storage, Driver / Passenger And Rear Door Bins and 2nd Row Underseat Storage
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Analog Appearance
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Rear Center Armrest
- Front Armrest w/Cupholders
- Sentry Key Immobilizer
| 4X | WHEELS |
| CLOTH |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $2,998 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
