2018 RAM 2500 SLT
Popular Features
Vehicle Description
2018 RAM 2500 H.D. SLT CREW CAB SHORT BOX 4x4 4-DOOR V-8 5.7 LITER HEMI. AUTOMATIC. LOADED. CLOTH INTERRIOR. KEYLESS ENTRY. BACK-UP CAMERA. BEDLINER. CHROME WHEELS. 2-PREVIOUS OWNERS. CARFAX INCLUDED. NICE TRUCK!
Estimate Payments
| VIN | 3C6TR5DTXJG394244 |
| Stock Number | s-4244 |
| Condition | USED |
| Year | 2018 |
| Make | Ram |
| Model | 2500 |
| Package | SLT |
| Mileage | 210,945 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 5.7L 8 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | WHITE |
| Interior | BLACK |
| Engine | |
| Engine Type | 5.7L 8 Cyl. Gas |
| Horsepower | 383 @ 5600 rpm |
| Torque | 400 @ 4000 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 31.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 6894 lbs |
| Curb Weight - Front | 3872 lbs |
| Curb Weight - Rear | 2878 lbs |
| Length, Overall | 237.4 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.5 in |
| Height, Overall | 79.9 in |
| Gross Vehicle Weight | 8,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- ParkView Back-Up Camera
MECHANICAL (22)
- Engine: 5.7L V8 HEMI VVT
- 3.73 Axle Ratio
- GVWR: 9,000 lbs
- 50 State Emissions
- Transmission w/Driver Selectable Mode and Oil Cooler
- Part-Time Four-Wheel Drive
- Electronic Transfer Case
- 730CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 160 Amp Alternator
- Tip Start
- Trailer Wiring Harness
- 2250# Maximum Payload
- HD Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front Anti-Roll Bar
- HD Suspension
- Hydraulic Power-Assist Steering
- Single Stainless Steel Exhaust
- 31 Gal. Fuel Tank
- Auto Locking Hubs
- Multi-Link Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist and Hill Hold Control
EXTERIOR (21)
- Tires: LT275/70R18E BSW AS
- Regular Box Style
- Center Hub
- Steel Spare Wheel
- Chrome Front Bumper
- Chrome Rear Step Bumper
- Black Side Windows Trim and Black Front Windshield Trim
- Chrome Door Handles
- Black Exterior Mirrors
- Fixed Rear Window
- Variable Intermittent Wipers
- Deep Tinted Glass
- Fully Galvanized Steel Panels
- Front License Plate Bracket
- Chrome Grille
- Hemi Badge
- Tailgate Rear Cargo Access
- Auto On/Off Reflector Halogen Headlamps w/Delay-Off
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
- Next Generation Engine Controller
- Vendor Painted Cargo Box Tracking
ENTERTAINMENT (4)
- 6 Speakers
- Fixed Antenna
- Streaming Audio
- 1 LCD Monitor In The Front
INTERIOR (34)
- Driver Seat
- Passenger Seat
- Manual Tilt Steering Column
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Compass
- Valet Function
- Locking Tailgate
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- HVAC -inc: Underseat Ducts and Console Ducts
- Glove Box
- Full Cloth Headliner
- Urethane Gear Shifter Material
- Interior Trim -inc: Metal-Look Instrument Panel Insert, Metal-Look Door Panel Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Vinyl Door Trim Insert
- Day-Night Rearview Mirror
- Mini Overhead Console and 3 12V DC Power Outlets
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Front Map Lights
- Cargo Area Concealed Storage
- Cab Mounted Cargo Lights
- Electronically Controlled Throttle
- Instrument Panel Bin, Dashboard Storage, Driver / Passenger And Rear Door Bins and 2nd Row Underseat Storage
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Analog Appearance
- Redundant Digital Speedometer
- Outside Temp Gauge
- Seats w/Cloth Back Material
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Armrests w/Storage and Rear Center Armrest
- Manual Adjust Seats
- Sentry Key Immobilizer
- 3 12V DC Power Outlets
| Trailer Towing Pkg | 4-Wheel Disc Brakes |
| Trailer Hitch - Receiver | Wheels - Chrome |
| Center Console | Split Bench Seating |
| AM/FM Radio | Air Conditioning |
| Cloth Seats | Cruise Control |
| Intermittent Wipers | Power Locks |
| Power Mirrors | Power Windows |
| Remote Keyless Entry | Tilt Steering Wheel |
| Bluetooth Connection | Heated Mirrors |
| Roof Airbags | Satellite Radio |
| Trip Computer | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Backup Camera |
| Four Wheel ABS | Side Airbags |
| Traction Control | Vehicle Anti-theft |
| Tachometer | Trip Odometer |
| Water Temp Gauge | Floor Mats |
| Vanity Mirrors | Bedliner - Drop-In |
| Cargo Area Light | Psngr Arbg On/Off Cntrl |
| Tail Gate Protector | Four Wheel Drive |
| Power Steering | V8 Cyl. Engine |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $2,900 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
