2021 RAM 5500HD Tradesman
| VIN | 3C7WRNEL5MG613252 |
| Stock Number | 6607 |
| Condition | USED |
| Year | 2021 |
| Make | Ram |
| Model | 5500 Chassis Cab |
| Package | Tradesman |
| Mileage | 120,688 mileage |
| Body Style | Truck |
| Engine | 6.7L 6 Cyl. Diesel |
| Fuel | Diesel |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | White |
| Engine | |
| Engine Type | 6.7L 6 Cyl. Diesel |
| Horsepower | 360 @ 2800 rpm |
| Torque | 800 @ 1800 rpm |
| Fuel | |
| Type | DIESEL |
| Capacity | 22.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 7754 lbs |
| Curb Weight - Front | 4366 lbs |
| Curb Weight - Rear | 3387 lbs |
| Length, Overall | 265.2 in |
| Width, Max w/o mirrors | 86.9 in |
| Height, Overall | 81.4 in |
- Side Impact Beams
- Airbag Occupancy Sensor
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
MECHANICAL (24)
- 4.44 Axle Ratio
- GVWR: 18,000 lbs
- 50 State Emissions
- Transmission w/Driver Selectable Mode and Oil Cooler
- Manual Transfer Case
- Part-Time Four-Wheel Drive
- Engine Oil Cooler
- 730CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 180 Amp Alternator
- 87 mph Maximum Speed
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- Trailer Wiring Harness
- 10250# Maximum Payload
- HD Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front Anti-Roll Bar and Rear HD Anti-Roll Bar
- Hydraulic Power-Assist Steering
- 52 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Auto Locking Hubs
- Leading Link Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Leaf Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs
- Upfitter Switches
- Mechanical Limited Slip Differential
EXTERIOR (9)
- Black Front Bumper w/2 Tow Hooks
- Black Side Windows Trim and Black Front Windshield Trim
- Black Door Handles
- Exterior Mirrors w/Clearance Lights
- Fixed Rear Window
- Light Tinted Glass
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Auto On/Off Reflector Daytime Running Headlamps w/Delay-Off
- Cab Clearance Lights
ENTERTAINMENT (4)
- Radio w/Seek-Scan, Clock, Aux Audio Input Jack, Radio Data System and External Memory Control
- 6 Speakers
- Integrated Roof Antenna
- Streaming Audio
INTERIOR (34)
- 40-20-40 Bench Folding Driver Seat w/4 Way Direction Control -inc: Manual Fore/Aft and Adjustable Headrest
- Driver Seat
- Manual Adjust 4-Way Driver Seat
- 40-20-40 Bench Folding Passenger Seat w/4 Way Direction Control -inc: Manual Fore/Aft and Adjustable Headrest
- Passenger Seat
- Manual Adjust 4-Way Front Passenger Seat
- Vinyl Rear Seat
- Manual Tilt Steering Column
- Gauges -inc: Speedometer, Odometer, Voltmeter, Oil Pressure, Engine Coolant Temp, Tachometer, Oil Temperature, Transmission Fluid Temp, Engine Hour Meter and Trip Odometer
- Illuminated Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Proximity Key For Push Button Start Only
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- HVAC -inc: Underseat Ducts
- Glove Box
- Full Cloth Headliner
- Interior Trim -inc: Deluxe Sound Insulation, Metal-Look Instrument Panel Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Day-Night Rearview Mirror
- Passenger Visor Vanity Mirror
- Mini Overhead Console and 2 12V DC Power Outlets
- Full Vinyl/Rubber Floor Covering
- USB Host Flip
- Electronically Controlled Throttle
- Instrument Panel Bin, Dashboard Storage, Driver / Passenger And Rear Door Bins and 2nd Row Underseat Storage
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Redundant Digital Speedometer
- Analog Appearance
- Manual Adjustable Front Head Restraints
- Seats w/Vinyl Back Material
- Front Armrest w/Cupholders
- 2 Way Rear Headrest Seat
- Sentry Key Immobilizer
- 2 12V DC Power Outlets
