1997 Saturn SW
Vehicle Description
WHAT A RARE FIND IN THIS SATURN WAGON SUPER CLEAN AND LOW MILES
Estimate Payments
| VIN | 1G8ZK8274VZ259856 |
| Stock Number | 9856 |
| Condition | USED |
| Year | 1997 |
| Make | Saturn |
| Model | SW |
| Mileage | 95,765 mileage |
| Body Style | Wagon |
| Engine | 1.9L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 24 |
| MPG - Highway | 34 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | Front Wheel |
| Color | Medium Red |
| Interior | Grey |
| Engine | |
| Engine Type | 1.9L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 124 @ 5600 rpm |
| Torque | 122 @ 4800 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 12.2 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | Front Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 2483.7 lbs |
| Length, Overall | 176.9 in |
| Width, Max w/o mirrors | 66.7 in |
| Height, Overall | 54.5 in |
- Driver & front passenger air bags(SIR)
- Front manual safety belt system w/manual lap belt-inc: visual/audible warning system & dual mode lap belt retractor
- Rear outboard manual lap/shoulder safety belts, center lap belt
- Energy absorbing instrument panel/passenger side brow/steering column/knee bolsters
- Child-security rear door locks
- Energy absorbing crumple zones
- Passenger-guard inside door lock handles
- Security door lock w/retention components
- Starter safety switch
- Side-guard door beams
- Interlocking door latches
- Daytime running lamps
- 5-MPH bumpers
MECHANICAL (17)
- 1.9L (116) DOHC SPFI 16-valve L4 aluminum engine
- Steel timing chain
- Front wheel drive w/equal length halfshafts
- 96 amp alternator
- 525 CCA battery
- Steel spaceframe structure
- Independent MacPherson strut lateral link front suspension
- Independent tri-link strut/spring module rear suspension
- Sport-tuned front/rear suspension w/stabilizer bars
- T115/70R14 88M compact spare tire
- 15" steel wheels
- Full wheel covers
- Speed-sensitive variable-effort rack & pinion pwr steering
- Pwr-assisted ventilated front disc/rear drum brakes
- Brake system w/dual master cylinder & warning light
- 12.2 gallon fuel tank
- Stainless steel exhaust
EXTERIOR (11)
- Polymer dent/corrosion-resistant exterior body-side panels/roof/liftgate
- 5-MPH front/rear bumpers w/color-keyed fascias
- Top-hinged tailgate w/gas struts/low-liftover height
- Halogen headlamps
- Dual black manual rearview mirrors
- Tinted glass
- Laminated windshield glass w/urethane bonding
- Low glare finish on windshield/moldings/wiper arms/blades
- Intermittent windshield wipers w/3-variable speed settings
- Rear window wiper/washer system
- Galvanized steel hood & roof, steel trunklid
INTERIOR (22)
- 60/40 split folding rear seatbacks
- Cloth door trim panels
- Full-length front storage console w/movable ashtray & two cupholders
- Cut-pile passenger compartment carpet
- Adjustable steering column
- Instrument panel gauges-inc: 130 MPH speedometer w/trip odometer, 8000 RPM tachometer, coolant temp, fuel level gauge, low fuel light
- Warning chimes-inc: headlights on, key-in-ignition, driver seat belt
- Electric rear window defogger w/auto reset timer & manual cutoff switch
- Remote tailgate/fuel door release w/fuel cap holder
- Heat/ventilation system w/4-speed fan, rear seat footwell vents, defroster w/illuminated controls
- Glove compartment
- Break-away inside manual day/night rearview mirror
- Front door storage pockets
- Passenger visor vanity mirror
- Passenger assist grips
- 3-way dome light w/delayed shut-off feature
- Front passenger seatback storage pockets
- Coat hooks
- Fully trimmed cargo area
- Cargo area light
- Cargo area convenience net
- Cargo area security cover
| Rear Defrost | Wheels - Aluminum |
| Front Bucket Seats | AM/FM Radio |
| Air Conditioning | Cloth Seats |
| Cruise Control | Intermittent Wipers |
| Power Locks | Power Windows |
| Tilt Steering Wheel | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Front Disc Brakes |
| Fold Down Rear Seat | Vanity Mirrors |
| Compact Spare Tire | Front Wheel Drive |
| Power Steering |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $997 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
