2012 SUBARU IMPREZA WRX WRX
Popular Features
Vehicle Description
2012 IMPREZA WRX, RUNS, SALVAGE TITLE DUE TO PREVIOUS DAMAGE, THIS VEHICLE HAS A BAD TRANSMISSION, 103,759 MILES, VIN#JF1GR7E67CG223633
Estimate Payments
| VIN | JF1GR7E67CG223633 |
| Stock Number | NE1658 |
| Condition | USED |
| Year | 2012 |
| Make | Subaru |
| Model | Impreza Wagon WRX |
| Package | WRX |
| Mileage | 103,759 mileage |
| Body Style | Wagon |
| Engine | 2.5L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 19 |
| MPG - Highway | 25 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | All Wheel |
| Color | SILVER |
| Interior | BLACK |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 265 @ 6000 rpm |
| Torque | 244 @ 4000 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 16.9 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | All Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3208 lbs |
| Length, Overall | 173.8 in |
| Width, Max w/o mirrors | 70.7 in |
| Height, Overall | 58.1 in |
- 4-wheel anti-lock braking system (ABS)
- Electronic brake-force distribution (EBD)
- Vehicle Dynamics Control (VDC)
- Brake assist
- Safety pedals
- Daytime running lights
- Subaru Advanced Frontal Airbag System -inc: driver & front passenger airbags
- Front seat side pelvis/torso airbags
- Front & rear side curtain airbags
- 3-point height-adjustable front seatbelts w/pretensioners & force limiters
- 3-point rear seatbelts
- Rear LATCH child safety seat anchors
- Rear child safety locks
- Tire pressure monitoring system (TPMS)
MECHANICAL (11)
- 2.5L DOHC 16-valve 4-cyl intercooled turbocharged boxer engine
- Active valve control system (AVCS) variable valve timing
- Electronic throttle control
- Incline start assist
- 5-speed manual transmission
- All-wheel drive
- Sport-tuned suspension
- Front & rear stabilizer bars
- Pwr rack & pinion steering
- Ventilated front, solid rear disc brakes
- Twin dual-outlet tailpipes w/stainless steel tips
EXTERIOR (10)
- 17" alloy wheels
- P235/45R17 summer performance tires
- Hood scoop
- Aerodynamic pkg -inc: front & rear under spoilers, WRX front fender side scoop, rocker spoiler, rear diffuser
- STI body color rear roof spoiler
- Auto-off headlights
- Body color foldable pwr mirrors
- Variable intermittent windshield wipers w/washers
- Rear window wiper w/washer
- Body color door handles
ENTERTAINMENT (2)
- AM/FM stereo w/CD player -inc: MP3/WMA capability, (6) speakers, 3.5mm aux input jack, USB port, Bluetooth audio streaming connectivity, Bluetooth hands-free phone connectivity, iPod control capability, roof-mounted antenna
- Pre-wire for XM/SIRIUS satellite radio
INTERIOR (25)
- Performance design front bucket seats -inc: height-adjustable driver seat, integrated fixed head restraints, embroidered WRX logo
- 60/40 split fold-down rear seatback -inc: rear seat headrests for (3) seating positions
- Aluminum-alloy pedal covers & driver footrest
- Tilt & telescoping steering column
- Leather-wrapped steering wheel w/red stitching
- Illuminated ignition switch ring
- Multi-function display
- Dual mode digital trip odometer
- Average fuel economy indicator
- Electroluminescent instrument panel gauges
- Ambient temp gauge
- Coolant temp gauge
- Pwr windows -inc: driver auto-up/down, driver anti-pinch protection
- Security system w/engine immobilizer
- Auto climate control w/air filtration system
- Rear window defogger
- Cup holders -inc: front & rear doors, dual center console
- Dual visor vanity mirrors
- Dual map lights
- Dome light w/off-delay feature
- Interior accent lighting
- Leather-wrapped shifter handle
- Front passenger seatback pocket
- Cargo area cover
- Cargo area tie-down hooks
| Power Mirrors | Vanity Mirrors |
| Traction Control | Airbag - Driver |
| Psngr Arbg On/Off Cntrl | Airbag - Passenger |
| Side Airbags | Roof Airbags |
| Air Conditioning | AM/FM Radio |
| CD Player | 12V Power Outlet |
| Four Wheel ABS | 4-Wheel Disc Brakes |
| Cruise Control | Rear Defrost |
| All Wheel Drive | Vehicle Anti-theft |
| Floor Mats | Remote Keyless Entry |
| Power Locks | Wheels - Aluminum |
| Power Windows | Intermittent Wipers |
| Cloth Seats | Fold Down Rear Seat |
| Front Bucket Seats | Rear Spoiler |
| Tilt Steering Wheel | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Leather Wrapped Steering | Power Steering |
| Bluetooth Connection |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $790 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
