2017 SUBARU LEGACY AWD
Popular Features
Vehicle Description
Drive Home. AirBags Ok. Radiator Still Full. AC Still Charged. Windshield Ok. Popular Legacy with Cloth Seats, BackUp Camera and 17" Wheels. All Wheel Drive. Fix or Leave "As-Is"! Clean!! Excellent School/College/Work Commuter! Sharp! $23,751 Window Sticker.
Estimate Payments
| VIN | 4S3BNAB66H3066242 |
| Stock Number | 26050531 |
| Condition | USED |
| Year | 2017 |
| Make | Subaru |
| Model | Legacy |
| Package | AWD |
| Mileage | 128,902 mileage |
| Body Style | 4 Door Car |
| Engine | 2.5L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 25 |
| MPG - Highway | 34 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | All Wheel |
| Color | Carbide Gray Metallic |
| Interior | Slate Black Cloth |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 175 @ 5800 rpm |
| Torque | 174 @ 4000 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 18.5 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | All Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3470 lbs |
| Length, Overall | 188.8 in |
| Width, Max w/o mirrors | 72.4 in |
| Height, Overall | 59 in |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Driver And Passenger Cushion Front Airbag
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Back-Up Camera
MECHANICAL (14)
- Engine: 2.5L DOHC 16 Valve 4-Cylinder -inc: Active Valve Control System (AVCS), Variable Valve Timing and Electronic Throttle Control (ETC)
- Full-Time All-Wheel
- 3.90 Axle Ratio
- 490CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 110 Amp Alternator
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 18.5 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Double Wishbone Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
- Brake Actuated Limited Slip Differential
EXTERIOR (18)
- Tires: P225/55R17 97V All Season
- Steel Spare Wheel
- Compact Spare Tire Mounted Inside Under Cargo
- Body-Colored Front Bumper
- Body-Colored Rear Bumper
- Rocker Panel Extensions
- Chrome Side Windows Trim
- Body-Colored Door Handles
- Black Power Side Mirrors w/Manual Folding
- Fixed Rear Window w/Defroster
- Light Tinted Glass
- Variable Intermittent Wipers
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Chrome Grille
- Trunk Rear Cargo Access
- Auto On/Off Projector Beam Halogen Daytime Running Headlamps
- Perimeter/Approach Lights
- LED Brakelights
ENTERTAINMENT (3)
- 4 Speakers
- Window Grid Antenna
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (39)
- Reclining Front Bucket Seats -inc: height and tilt adjustable head restraints, whiplash protection, driver height adjuster (pump lever type), full width seat fore/aft adjustment lever and seatback pocket
- 6-Way Driver Seat
- 4-Way Passenger Seat
- 60-40 Folding Bench Front Facing Fold Forward Seatback Rear Seat
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Aha Selective Service Internet Access
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Valet Function
- Remote Releases -Inc: Power Cargo Access and Mechanical Fuel
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Manual Air Conditioning
- HVAC -inc: Underseat Ducts
- Illuminated Locking Glove Box
- Driver Foot Rest
- Interior Trim -inc: Metal-Look Instrument Panel Insert, Metal-Look Door Panel Insert, Metal-Look Console Insert and Chrome Interior Accents
- Full Cloth Headliner
- Cloth Door Trim Insert
- Urethane Gear Shifter Material
- Day-Night Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage and 1 12V DC Power Outlet
- Front Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Carpet Floor Trim, Carpet Trunk Lid/Rear Cargo Door Trim and Carpet Mat
- Cargo Area Concealed Storage
- Cargo Space Lights
- FOB Controls -inc: Keyfob Cargo Access
- Instrument Panel Covered Bin, Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Driver Information Center
- Redundant Digital Speedometer
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Manual Anti-Whiplash w/Tilt Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Front Center Armrest w/Storage and Rear Center Armrest
- 2 Seatback Storage Pockets
- Immobilizer
- 1 12V DC Power Outlet
- Air Filtration
| Power Mirrors | Vanity Mirrors |
| Traction Control | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Side Airbags |
| Roof Airbags | Air Conditioning |
| AM/FM Radio | CD Player |
| Backup Camera | Four Wheel ABS |
| 4-Wheel Disc Brakes | Cruise Control |
| Rear Defrost | All Wheel Drive |
| Vehicle Anti-theft | Floor Mats |
| Remote Keyless Entry | Power Locks |
| Trip Computer | Power Windows |
| Intermittent Wipers | Cloth Seats |
| Fold Down Rear Seat | Front Bucket Seats |
| Tilt Steering Wheel | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Power Steering | Bluetooth Connection |
| Compact Spare Tire | hail |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $1,490 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
