2010 TOYOTA CAMRY LE
Estimate Payments
| VIN | 4T1BF3EK8AU079328 |
| Stock Number | A10T9328 |
| Condition | USED |
| Year | 2010 |
| Make | Toyota |
| Model | Camry |
| Package | LE |
| Mileage | 78,942 mileage |
| Body Style | 4 Door Car |
| Engine | 2.5L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 22 |
| MPG - Highway | 32 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | Front Wheel |
| Color | GRAY |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 169 @ 6000 rpm |
| Torque | 167 @ 4100 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 18.5 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | Front Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3307 lbs |
| Length, Overall | 189.2 in |
| Width, Max w/o mirrors | 71.7 in |
| Height, Overall | 57.9 in |
- Direct tire pressure monitor system
- Driver & front passenger advanced airbags w/occupant sensor
- Driver & front passenger seat-mounted side airbags
- Front & rear side curtain airbags
- Driver knee airbag
- 3-point seat belts -inc: emergency locking retractors (ELR), front adjustable shoulder anchors
- LATCH child restraint system
- Internal trunk release handle
- Child-protector rear door locks
MECHANICAL (9)
- 2.5L 4-cyl engine w/VVT-i
- 6-speed ECT-i automatic transmission w/OD
- Front wheel drive
- Battery saver feature
- Independent MacPherson strut front suspension -inc: gas shocks
- Independent dual-link rear suspension -inc: gas shocks
- Front/rear stabilizer bars
- Variable assist pwr rack & pinion steering
- Pwr front ventilated/rear solid disc brakes -inc: brake assist
EXTERIOR (5)
- Compact spare tire
- Halogen headlamps w/auto on/off
- High solar energy-absorbing glass
- Color-keyed pwr mirrors
- Variable intermittent windshield wipers
INTERIOR (21)
- Front bucket seats -inc: driver height adjuster, driver lumbar support, dual seatback pockets
- Multi-adjustable pwr driver seat
- 60/40 split-folding locking rear seat
- Adjustable front & rear headrests
- Bi-level center console w/storage
- Fold-down rear center armrest w/dual cup holders
- Tilt/telescoping steering wheel w/audio controls
- Digital clock
- Optitron gauges -inc: twin tripmeters, outside temp display
- Pwr windows w/driver-side auto up/down, retained pwr, pinch protection
- Cruise control
- Defroster-linked air conditioning w/dust & pollen filter
- HD electric rear window defogger w/timer
- Lockable illuminated glove box
- In-glass antenna
- (2) 12V auxiliary pwr outlets
- Metallic interior trim w/chrome door handle accents
- Illuminated entry
- Overhead console w/front map lights & sunglass holder
- Front & rear map pockets
- Trunk luggage box
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $2,398 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
