2022 TOYOTA CAMRY SE FWD 2.5L 1-Owner!
Popular Features
Vehicle Description
Clean Title 2022 Toyota Camry Hybrid SE FWD 2.5L, 1-Owner! Call Now 605-334-1820 or Come In Today to Test Drive. We Accept Trade-Ins, Trade-Up, or Trade Down. We will Deliver Nationwide or Pick You Up at the Airport. ~ Just Be Nice! Law Motors, Located at 2700 W 7th St, Sioux Falls, SD 57104, Open Monday - Friday: 9 A.M. to 6 P.M. and Saturdays: By Appointment. Financing Available for as low as $338 Per Month with $0-Down Payment W.A.C - Apply Now: Link to Apply
Estimate Payments
| VIN | 4T1G31AK5NU576674 |
| Stock Number | R571 |
| Condition | USED |
| Year | 2022 |
| Make | Toyota |
| Model | Camry |
| Package | SE FWD 2.5L 1-Owner! |
| Mileage | 128,141 mileage |
| Body Style | 4 Door Car |
| Engine | 2.5L 4 Cyl. Hybrid |
| Fuel | Hybrid |
| MPG - City | 44 |
| MPG - Highway | 47 |
| Transmission | Other |
| Drive Type | Front Wheel |
| Color | Super White |
| Interior | Ash |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L 4 Cyl. Hybrid |
| Horsepower | 208 @ 5700 rpm |
| Torque | 163 @ 5200 rpm |
| Fuel | |
| Type | HYBRID |
| Capacity | 13.2 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | Front Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3535 lbs |
| Length, Overall | 192.7 in |
| Width, Max w/o mirrors | 72.4 in |
| Height, Overall | 56.9 in |
- Lane Change Assist (LCA)/Lane Tracing Assist (LTA)
- Side Impact Beams
- Collision Mitigation-Front
- Evasion Assist
- Tire Pressure Monitor System (TPMS) Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Back-Up Camera
MECHANICAL (17)
- Engine: 2.5L I-4 DOHC 16-Valve Hybrid -inc: VVT-i intake, VVT-i exhaust, permanent magnet synchronous motor and lithium-ion battery pack
- Transmission: Electronic Continuously Variable -inc: normal, ECO, EV and sport drive modes
- Engine Auto Stop-Start Feature
- Transmission w/Driver Selectable Mode and Sequential Shift Control
- Front-Wheel Drive
- 3.29 Axle Ratio
- Battery w/Run Down Protection
- Hybrid Electric Motor
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Sport Tuned Suspension
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- Single Stainless Steel Exhaust w/Chrome Tailpipe Finisher
- 13.2 Gal. Fuel Tank
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
- Regenerative 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs, Brake Assist, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
EXTERIOR (17)
- Wheels: 8.0J x 18" Machined Finish Alloy -inc: painted accents
- Tires: P235/45R18 AS
- Steel Spare Wheel
- Compact Spare Tire Mounted Inside Under Cargo
- Body-Colored Rear Bumper
- Body-Colored Front Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent
- Rocker Panel Extensions
- Fixed Rear Window w/Defroster
- Light Tinted Glass
- Variable Intermittent Wipers
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Black Grille
- Lip Spoiler
- Trunk Rear Cargo Access
- Auto On/Off Projector Beam Led Low Beam Auto High-Beam Daytime Running Lights Preference Setting Headlamps w/Delay-Off
- LED Brakelights
- Headlights-Automatic Highbeams
ENTERTAINMENT (3)
- 6 Speakers
- Window Grid And Roof Mount Antenna
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (40)
- Driver Seat
- Passenger Seat
- 60-40 Folding Bench Front Facing Fold Forward Seatback Rear Seat
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Leather Steering Wheel
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Remote Releases -Inc: Power Cargo Access and Power Fuel
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Full-Speed Range Dynamic Radar Cruise Control (DRCC)
- Dual Zone Front Automatic Air Conditioning
- HVAC -inc: Underseat Ducts
- Illuminated Glove Box
- Driver Foot Rest
- Interior Trim -inc: Piano Black/Metal-Look Instrument Panel Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Full Cloth Headliner
- Urethane Gear Shifter Material
- Day-Night Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Auxiliary Mirror
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage and 1 12V DC Power Outlet
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Front And Rear Map Lights
- Full Carpet Floor Covering
- Carpet Floor Trim and Carpet Trunk Lid/Rear Cargo Door Trim
- Cargo Area Concealed Storage
- Cargo Space Lights
- Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Redundant Digital Speedometer
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Fixed Rear Head Restraints
- Front Center Armrest and Rear Center Armrest
- Seats w/Leatherette Back Material
- 2 Seatback Storage Pockets
- Perimeter Alarm
- Immobilizer
- 1 12V DC Power Outlet
- Air Filtration
| Power Mirrors | Vanity Mirrors |
| Traction Control | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Side Airbags |
| Roof Airbags | Air Conditioning |
| AM/FM Radio | Satellite Radio |
| Backup Camera | Four Wheel ABS |
| 4-Wheel Disc Brakes | Cruise Control |
| Rear Defrost | Front Wheel Drive |
| Vehicle Anti-theft | Remote Keyless Entry |
| Power Locks | Heated Mirrors |
| Trip Computer | Wheels - Aluminum |
| Power Windows | Intermittent Wipers |
| Power Driver Seat | Fold Down Rear Seat |
| Front Bucket Seats | Rear Spoiler |
| Tilt Steering Wheel | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Leather Wrapped Steering | Power Steering |
| Bluetooth Connection | Compact Spare Tire |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $4,199 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
