2020 TOYOTA HIGHLANDER
| VIN | 5TDBBRCH9LS509739 |
| Stock Number | TTT6910A |
| Condition | USED |
| Year | 2020 |
| Make | Toyota |
| Model | Highlander |
| Mileage | 68,687 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 2.5L 4 Cyl. Hybrid |
| Fuel | Hybrid |
| MPG - City | 35 |
| MPG - Highway | 35 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | All Wheel |
| Color | RED |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L 4 Cyl. Hybrid |
| Horsepower | 243 @ 6000 rpm |
| Torque | 175 @ 4400 rpm |
| Fuel | |
| Type | HYBRID |
| Capacity | 17.1 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | All Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4465 lbs |
| Length, Overall | 194.9 in |
| Width, Max w/o mirrors | 76 in |
| Height, Overall | 68.1 in |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Blind Spot Monitor (BSM) Blind Spot
- Pre-Collision System with Pedestrian Detection (PCS w/PD) and Rear Cross-Traffic Alert (RCTA)
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st, 2nd And 3rd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Driver Knee Airbag and Passenger Cushion Front Airbag
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Back-Up Camera w/Washer
MECHANICAL (22)
- Engine: 2.5L L4HV DOHC -inc: aluminum alloy block w/aluminum alloy cylinder head,
- Transmission: Electronic Continuously Variable -inc: sequential shift mode,
- 3.542 Axle Ratio
- GVWR: 6,000 lbs
- Engine Auto Stop-Start Feature
- Transmission w/Driver Selectable Mode, Sequential Shift Control and Oil Cooler
- Automatic Full-Time All-Wheel
- Engine Oil Cooler
- Battery w/Run Down Protection
- Hybrid Electric Motor
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- 1535# Maximum Payload
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- Single Stainless Steel Exhaust
- 17.1 Gal. Fuel Tank
- Permanent Locking Hubs
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
- Regenerative 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs, Brake Assist, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
- Nickel Metal Hydride Traction Battery
EXTERIOR (24)
- Wheels: 18" Painted Alloy
- Tires: P235/65R18M
- Wheels w/Painted Accents
- Steel Spare Wheel
- Compact Spare Tire Stored Underbody w/Crankdown
- Clearcoat Paint
- Body-Colored Front Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent
- Body-Colored Rear Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent
- Black Wheel Well Trim
- Chrome Side Windows Trim
- Body-Colored Door Handles
- Body-Colored Power Heated Side Mirrors w/Manual Folding and Turn Signal Indicator
- Fixed Rear Window w/Fixed Interval Wiper and Defroster
- Deep Tinted Glass
- Variable Intermittent Wipers w/Heated Wiper Park
- Fully Galvanized Steel Panels
- Lip Spoiler
- Black Grille w/Metal-Look Surround
- Front License Plate Bracket
- Splash Guards
- Fully Automatic Aero-Composite Led Low/High Beam Auto High-Beam Daytime Running Lights Preference Setting Headlamps w/Delay-Off
- Perimeter/Approach Lights
- LED Brakelights
- Front Fog Lamps
ENTERTAINMENT (5)
- Radio w/Seek-Scan, Clock, Speed Compensated Volume Control, Steering Wheel Controls and Entune External Memory Control
- Streaming Audio
- Window Grid Diversity Antenna
- Bluetooth Wireless Phone Connectivity
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (40)
- Front Bucket Seats -inc: 8-way power-adjustable driver's seat and 4-way manual adjustable front passenger seat
- 4-Way Passenger Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- 60-40 Folding Split-Bench Front Facing Manual Reclining Fold Forward Seatback Rear Seat w/Manual Fore/Aft
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Fixed 60-40 Split-Bench 3rd Row Seat Front, Manual Recline, Manual Fold Into Floor, 3 Manual and Adjustable Head Restraints
- Leather/Metal-Look Steering Wheel
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Distance Pacing
- HVAC -inc: Underseat Ducts and Headliner/Pillar Ducts
- Locking Glove Box
- Driver Foot Rest
- Interior Trim -inc: Metal-Look Instrument Panel Insert, Metal-Look Door Panel Insert, Metal-Look Console Insert and Metal-Look Interior Accents
- Full Cloth Headliner
- Leatherette Door Trim Insert
- Leather/Metal-Look Gear Shifter Material
- Day-Night Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage, Conversation Mirror and 2 12V DC Power Outlets
- Front And Rear Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Full Carpet Floor Covering
- Carpet Floor Trim
- Cargo Area Concealed Storage
- Trunk/Hatch Auto-Latch
- Cargo Space Lights
- Safety Connect with 1-year trial Tracker System
- Instrument Panel Bin, Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Systems Monitor
- Outside Temp Gauge
- Analog Display
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Front Center Armrest and Rear Center Armrest
- 2 Seatback Storage Pockets
- Perimeter Alarm
- Engine Immobilizer
- 2 12V DC Power Outlets
- Air Filtration
