2014 TOYOTA TUNDRA SR5
Popular Features
Estimate Payments
| VIN | 5TFUM5F10EX053072 |
| Stock Number | 3072 |
| Condition | USED |
| Year | 2014 |
| Make | Toyota |
| Model | Tundra 4WD Truck |
| Package | SR5 |
| Mileage | 157,563 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 4.6L 8 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 14 |
| MPG - Highway | 18 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Black |
| Interior | Graphite |
| Engine | |
| Engine Type | 4.6L 8 Cyl. Gas |
| Horsepower | 310 @ 5600 rpm |
| Torque | 327 @ 3400 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 26.4 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 5185 lbs |
| Length, Overall | 228.9 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.9 in |
| Height, Overall | 76.4 in |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Driver And Passenger Knee Airbag
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Back-Up Camera
MECHANICAL (22)
- Engine: 4.6L V8 DOHC 32V w/VVT - i
- 3.91 Axle Ratio
- GVWR: 6,900 lbs (3,130 kgs)
- Electronic Transfer Case
- Part-Time Four-Wheel Drive
- Engine Oil Cooler
- 710CCA Maintenance-Free Battery
- 100 Amp Alternator
- Trailer Wiring Harness
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- 1 Skid Plate
- 1320# Maximum Payload
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front Anti-Roll Bar
- Hydraulic Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 26.4 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Auto Locking Hubs
- Double Wishbone Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Leaf Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs and Brake Assist
- Brake Actuated Limited Slip Differential
EXTERIOR (14)
- Regular Box Style
- Wheels w/Hub Covers
- Steel Spare Wheel
- Full-Size Spare Tire Stored Underbody w/Crankdown
- Black Side Windows Trim, Black Front Windshield Trim and Black Rear Window Trim
- Black Door Handles
- Black Power Heated Side Mirrors w/Manual Folding
- Front Windshield -inc: Sun Visor Strip
- Variable Intermittent Wipers w/Heated Wiper Park
- Fully Galvanized Steel Panels
- Splash Guards
- Tailgate Rear Cargo Access
- Manual-Leveling Auto Off Reflector Halogen Daytime Running Headlamps
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
ENTERTAINMENT (2)
- Fixed Antenna
- 6 Speakers
INTERIOR (30)
- Driver Seat
- Passenger Seat
- 60-40 Folding Split-Bench Front Facing Fold-Up Cushion Rear Seat
- Manual Tilt Steering Column
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Manual Air Conditioning
- HVAC -inc: Underseat Ducts
- Illuminated Locking Glove Box
- Driver Foot Rest
- Full Cloth Headliner
- Urethane Gear Shifter Material
- Interior Trim -inc: Metal-Look Instrument Panel Insert, Metal-Look Door Panel Insert and Metal-Look Interior Accents
- Day-Night Rearview Mirror
- Mini Overhead Console w/Storage and 3 12V DC Power Outlets
- Delay Off Interior Lighting
- Front And Rear Map Lights
- Full Carpet Floor Covering
- Cab Mounted Cargo Lights
- Dashboard Storage, Driver / Passenger And Rear Door Bins and 1st Row Underseat Storage
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Front Center Armrest w/Storage
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- 1 Seatback Storage Pocket
- Air Filtration
- 3 12V DC Power Outlets
| Full Size Spare Tire | 4-Wheel Disc Brakes |
| Wheels - Aluminum | AM/FM Radio |
| CD Player | Air Conditioning |
| Cruise Control | Intermittent Wipers |
| Power Mirrors | Power Windows |
| Remote Keyless Entry | Tilt Steering Wheel |
| Bluetooth Connection | Heated Mirrors |
| Roof Airbags | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Backup Camera |
| Four Wheel ABS | Side Airbags |
| Traction Control | Vehicle Anti-theft |
| Running Boards | Tow Hooks |
| Fold Down Rear Seat | Bedliner - Drop-In |
| Four Wheel Drive | Power Steering |
| Tow Package | V8 Cyl. Engine |
| Ext Service Contract Avl | Financing Available |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $3,599 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
