2022 BUICK ENCORE GX Select
Popular Features
Vehicle Description
2022 Buick Encore GX Select 4D Sport Utility
***CLEAN CARFAX***, **LOCAL TRADE IN**, BLUETOOTH, ALL BOOKS AND KEYS, **REMOTE START**, **Back-Up Camera**, **POWER LIFTGATE**, **HEATED SEATS**, **APPLE CARPLAY/ ANDROID AUTO**, Encore GX Select, 4D Sport Utility, ECOTEC 1.3L Turbo, 9-Speed Automatic, AWD, Cinnabar Metallic, Ebony With Ebony Interior Accents Cloth, 18`` Aluminum Wheels, 2 USB Ports w/Auxiliary Input Jack, 2-Way Power Driver Lumbar Control, 4-Wheel Disc Brakes, 8-Way Power Driver Seat Adjuster, ABS brakes, Air Conditioning, Auto High-beam Headlights, Automatic temperature control, Brake assist, Cloth w/Leatherette Seat Trim, Compass, Electronic Stability Control, Enhanced Performance 6-Speaker System, Front dual zone A/C, Front fog lights, Fully automatic headlights, Hands Free Power Liftgate, Hands-Free Power Liftgate Package, Heated door mirrors, Heated Driver & Front Passenger Seats, Lane Change Alert w/Side Blind Zone Alert, Outside temperature display, Panic alarm, Power door mirrors, Preferred Equipment Group 1SD, Radio: 8`` Diagonal Buick Infotainment System, Rear Cross Traffic Alert, Red Front & Rear Bumper Protective Molding, Remote keyless entry, Ride & Handling Suspension, Safety Package II, Security system, SiriusXM Radio, Speed control, Speed-sensing steering, Split folding rear seat, Sport Front Bumper w/Red Accents, Sport Rear Bumper w/Red Accents, Sport Touring Package, Steering wheel mounted audio controls, Traction control, Wireless Apple CarPlay/Wireless Android Auto.
*THIS VEHICLE COMES WITH TWO KEYS, FULL SET OF FLOOR MATS, OWNERS MANUAL AND A FULL TANK OF GAS! A LIMITED 3 MONTH 3,000 MILE WARRANTY IS INCLUDED. SOME VEHICLES MAY HAVE REMAINING FACTORY WARRANTY – CONTACT US FOR DETAILS. AUTOLAND DOES PROVIDE A COMPLETE CARFAX HISTORY ON ALL VEHICLES BY REQUEST. Located in Sioux Falls SD, and serving Mitchell, Yankton, Brookings, Dell Rapids, Lennox, Brandon, Harrisburg, Canton, Hartford and surrounding areas.
Estimate Payments
| VIN | KL4MMESL4NB143405 |
| Stock Number | 100849 |
| Condition | USED |
| Year | 2022 |
| Make | Buick |
| Model | Encore GX |
| Package | Select |
| Mileage | 36,587 mileage |
| Body Style | Crossover |
| Engine | 1.3L 3 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 26 |
| MPG - Highway | 29 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | All Wheel |
| Color | Cinnabar Metallic |
| Interior | Ebony With Ebony Interior Accents |
| Engine | |
| Engine Type | 1.3L 3 Cyl. Gas |
| Horsepower | 155 @ 5600 rpm |
| Torque | 174 @ 1600 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 13.2 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | All Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3258 lbs |
| Length, Overall | 171.4 in |
| Width, Max w/o mirrors | 71.4 in |
| Height, Overall | 64.1 in |
- StabiliTrak, stability control system
- Brake lining wear indicator
- Daytime Running Lamps, Signature LED
- Airbags, frontal and knee for driver and front passenger, seat-mounted side-impact and head-curtain for front and rear seating positions (Always use seat belts and child restraints. Children are safer when properly secured in a rear seat in the appropriate child restraint. See the Owner's Manual for more information.)
- Airbag, Passenger Sensing System, sensor indicator inflatable restraint, front passenger/child presence detector (Always use seat belts and child restraints. Children are safer when properly secured in a rear seat in the appropriate child restraint. See the Owner's Manual for more information.)
- Following Distance Indicator
- Seat belt, 3-point, driver with load limiter and pretensioners, height adjustable
- Seat belt, 3-point, front passenger with load limiter and pretensioners, height adjustable
- Seat belts, 3-point, rear, all seating positions
- LATCH system (Lower Anchors and Tethers for CHildren) for child restraint seats, second row, 2 lower anchors for outboard seating positions only, 3 top tether anchors for all 3 seating positions
- Door locks, rear child security
- Teen Driver a configurable feature that lets you activate customizable vehicle settings associated with a key fob, to help encourage safe driving behavior. It can limit certain available vehicle features, and it prevents certain safety systems from being turned off. An in-vehicle report card gives you information on driving habits and helps you to continue to coach your new driver
- Tire Fill Alert (Does not monitor spare tire.)
- Tire Pressure Monitoring System, manual learn (Does not monitor spare tire.)
- Horn, dual note tone
MECHANICAL (18)
- Engine, ECOTEC 1.3L Turbo (GM-estimated 155 hp [115 kW] @ 5,600 rpm / 174 lb-ft torque [236 Nm] @ 1,600 rpm FWD/AWD models)
- GVWR, 4409 lbs. (2000 kg)
- Keyless start, push button
- Fuel system, electronic, returnless
- Engine control, stop/start system
- Engine control, stop/start system disable switch, non-latching
- Engine air filtration monitor
- Coolant protection, engine
- Driver shift control
- Axle, 3.17 final drive ratio
- All-wheel drive with Driver Mode Selector
- Trailering provisions includes 4-wire electrical harness and 4-pin sealed connector
- Suspension, Ride and Handling
- Steering, power, variable effort, electric
- Brakes, 4-wheel antilock, 4-wheel disc
- Brakes, front and rear, electric
- Brake, electronic parking
- Capless Fuel Fill
EXTERIOR (26)
- Tires, 225/55R18 all-season, blackwall
- Wheel, spare, 16" (40.6 cm) steel
- Tire, compact spare 16" (40.3 cm), located under cargo floor
- Luggage rack, side rails, roof-mounted
- Bumper, front with Anderson Silver accents (Replaced with (VHU) front sport bumper when (GFC) Sport Touring Package is ordered.)
- Bumper, rear with Anderson Silver accents (Replaced with (VPS) rear sport bumper when (GFC) Sport Touring Package is ordered.)
- Moldings, bodyside, molded color (Not available with (GFC) Sport Touring Package.)
- Moldings, upper side window, chrome roofline and gloss Black beltline
- Fascia, front and rear (Not available with (GFC) Sport Touring Package.)
- Shutters, front lower grille, active front
- Headlamps, halogen
- Headlamp control, automatic on and off
- Fog lamps, front, LED
- Lamp, LED center high-mounted stop/brake lamp
- Tail lamps, halogen
- Mirrors, outside heated power-adjustable, body-color, manual-folding
- Glass, acoustic, laminated windshield
- Glass, deep-tinted
- Windshield, solar absorbing
- Wipers, front intermittent with pulse washers
- Wiper, rear intermittent
- QuietTuning Buick exclusive process that consists of acoustically enhanced windshield and side glass, along with numerous noise canceling acoustic treatments to reduce, block and absorb noise and vibration to create a quiet interior cabin
- Liftgate, manual
- Door handles, body-color with chrome strips
- Door pillar trim, blackout
- Mechanical jack with tools
ENTERTAINMENT (4)
- Audio system feature, 6-speaker system, enhanced performance with amplifier
- Wi-Fi Hotspot capable (Terms and limitations apply. See onstar.com or dealer for details.)
- Antenna, roof-mounted
- Noise control system, active noise cancellation
INTERIOR (35)
- Seat adjuster, front passenger 4-way manual
- Headrests, 2-way adjustable, up/down, driver and front passenger
- Seatback, front passenger flat-folding
- Knee bolster, driver and front passenger
- Seat, rear 40/60 split-bench, folding (60 percent on passenger side)
- Console, floor, with armrest
- Armrest, rear center
- Door sill plate cover, front
- Steering column, tilt and telescopic, adjustable
- Steering wheel, leather-wrapped 3-spoke, color-keyed with theft-deterrent locking feature
- Driver Information Center enhanced, 4.2" diagonal multi-color display, includes tachometer, speedometer, trip odometer, fuel level, coolant temperature, oil life monitor, battery and compass
- Speedometer, miles/kilometers, miles odometer
- Display, ECO drive assistance
- Compass display
- Key system, 2 keys
- USB charging ports, 2 (1 USB Type-A, 1 USB Type-C), charging only
- Air conditioning, dual-zone automatic climate control with individual climate settings for driver and right-front passenger
- HVAC duct, underneath rear right-passenger seat
- Defogger, rear-window, electric
- AUX heater, electric, heating/defroster
- Sensor, cabin humidity
- Glovebox, dual
- Mirror, inside rearview manual day/night with tilt
- Visors, driver and front passenger illuminated vanity mirrors, covered, sliding
- Assist handle with coat hook, front passenger
- Assist handles, rear outboard
- Lighting, interior, dimming instrument panel cluster
- Lighting, interior, overhead courtesy dual reading lamp
- Lighting, interior, roof, rear courtesy
- Lighting, rear cargo compartment lamp
- Shift knob, satin silver and chrome
- Map pocket, driver seatback
- Map pocket, front passenger seatback, lateral mesh
- Cargo security cover, rear, stowable under rear cargo load floor
- Buick Connected Access capable (Subject to terms. See onstar.com or dealer for details.)
| Hands-Free Power Liftgate Package | Preferred Equipment Group 1SD |
| Safety Package II | Sport Touring Package |
| 2 USB Ports w/Auxiliary Input Jack | 6 Speakers |
| AM/FM radio: SiriusXM | Enhanced Performance 6-Speaker System |
| Radio data system | Radio: 8 Diagonal Buick Infotainment System |
| SiriusXM Radio | Air Conditioning |
| Automatic temperature control | Front dual zone A/C |
| Rear window defroster | 8-Way Power Driver Seat Adjuster |
| Hands Free Power Liftgate | Power driver seat |
| Power steering | Power windows |
| Remote keyless entry | Steering wheel mounted audio controls |
| Ride & Handling Suspension | Speed-sensing steering |
| Traction control | 4-Wheel Disc Brakes |
| ABS brakes | Dual front impact airbags |
| Dual front side impact airbags | Emergency communication system: OnStar and Buick connected services capable |
| Front anti-roll bar | Front wheel independent suspension |
| Knee airbag | Low tire pressure warning |
| Occupant sensing airbag | Overhead airbag |
| Rear side impact airbag | Red Front & Rear Bumper Protective Molding |
| Sport Front Bumper w/Red Accents | Sport Rear Bumper w/Red Accents |
| Brake assist | Electronic Stability Control |
| Auto High-beam Headlights | Delay-off headlights |
| Front fog lights | Fully automatic headlights |
| Panic alarm | Security system |
| Speed control | Body Color Rocker Moldings |
| Body-Color Bodyside Moldings | Bumpers: body-color |
| Custom Grille w/Red Accents | Front License Plate Bracket |
| Heated door mirrors | Power door mirrors |
| Spoiler | Sport Touring Badge |
| All-Weather Floor Liners (LPO) | Compass |
| Driver door bin | Driver vanity mirror |
| Front reading lights | Illuminated entry |
| Lane Change Alert w/Side Blind Zone Alert | Outside temperature display |
| Overhead console | Passenger vanity mirror |
| Rear Cross Traffic Alert | Rear reading lights |
| Rear seat center armrest | Tachometer |
| Telescoping steering wheel | Tilt steering wheel |
| Trip computer | Wireless Apple CarPlay/Wireless Android Auto |
| 2-Way Power Driver Lumbar Control | 4-Way Manual Passenger Seat Adjuster |
| Cloth w/Leatherette Seat Trim | Front Bucket Seats |
| Front Center Armrest | Heated Driver & Front Passenger Seats |
| Heated front seats | Not Equipped w/Driver & Fr Passenger Heated Seats |
| Split folding rear seat | Passenger door bin |
| 18 Aluminum Wheels | 18 Machined Aluminum Wheels |
| Aluminum Wheels | Rear window wiper |
| Variably intermittent wipers | 3.17 Final Drive Axle Ratio |
| ***CLEAN CARFAX*** | **LOCAL TRADE IN** |
| BLUETOOTH | ALL BOOKS AND KEYS |
| **REMOTE START** | **Back-Up Camera** |
| **POWER LIFTGATE** | **HEATED SEATS** |
| **APPLE CARPLAY/ ANDROID AUTO** |
