2024 CHEVROLET SILVERADO CrewCab 3500HD High Country Duramax Diesel V8 DRW 4X4
Popular Features
Vehicle Description
Possible Drive Home. AirBags Ok. Radiator Still Full. AC Still Charged. Windshield Ok. Extremely Hard To Find Silverado CrewCab 3500HD Loaded Up with High Country Premium Package, Preferred Equipment Package, 5th Wheel Gooseneck Package, Tow Package, Heated and Cooled Front Leather Seats, Heated Rear Seats, Heated Steering Wheel, Memory Seat, BackUp Camera, BackUp Assist, HD Surround Vision, Bed View Camera, Head Up Display, Navigation, Chevy MyLink, Bose Premium Audio, BLIS, Towing BLIS, Rear Cross Traffic Alert, Forward Collision Alert, Following Distance Indicator, Lane Departure Warning, Sunroof, Spray In Bed Liner, Remote Start, Rev Industries Hard Folding Tonneau Cover, Multi-Flex Tailgate, Nitto Ridge Grappler LT265/70R18 Tires and 18" Polished Wheels. Powerful 6.6L Turbo Diesel V8 with 470 Horsepower and 975 LB-FT. of Torque!! 10 Speed Allison Automatic Transmission. Four Wheel Drive. Very Nice Fix!! Super Clean! Sharp! $116,564 Window Sticker.
Estimate Payments
| VIN | 1GC4YVEY1RF134919 |
| Stock Number | 26050496 |
| Condition | USED |
| Year | 2024 |
| Make | Chevrolet |
| Model | Silverado 3500HD |
| Package | CrewCab 3500HD High Country Duramax Diesel V8 DRW 4X4 |
| Mileage | 59,940 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 6.6L 8 Cyl. Diesel |
| Fuel | Diesel |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Black |
| Interior | Jet Black Leather |
| Engine | |
| Engine Type | 6.6L 8 Cyl. Diesel |
| Horsepower | 470 @ 2800 rpm |
| Torque | 975 @ 1600 rpm |
| Fuel | |
| Type | DIESEL |
| Capacity | 136.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Curb Weight - Front | 4200 lbs |
| Curb Weight - Rear | 2860 lbs |
| Length, Overall | 266.06 in |
| Width, Max w/o mirrors | 96.75 in |
| Height, Overall | 80.04 in |
| Gross Vehicle Weight | 10,001 lbs |
- StabiliTrak, stability control system with Proactive Roll Avoidance and traction control includes electronic trailer sway control and hill start assist
- Airbags, Dual-stage frontal airbags for driver and front outboard passenger; Seat-mounted side-impact airbags for driver and front outboard passenger; Head-curtain airbags for front and rear outboard seating positions; Includes front outboard Passenger Sensing System for frontal outboard passenger airbag
- Front and Rear Park Assist, ultrasonic
- Bed View Camera camera in the CHMSL to show a view of the cargo bed, display located in infotainment screen, includes Two Trailer Camera Provisions
- Hitch Guidance dynamic single line to aid in trailer alignment for hitching
- Rear Cross Traffic Alert
- Trailer Blind Side Zone Alert
- Lane Departure Warning
- Following Distance Indicator
- Safety Alert Seat
- Indicator-Seat Belt WARNING, Rear Seat
- Rear Seat Reminder
- Seat Belt Adjustable Guide Loops, front row only
- Teen Driver a configurable feature that lets you activate customizable vehicle settings associated with a key fob, to help encourage safe driving behaviour. It can limit certain available vehicle features, and it prevents certain safety systems from being turned off. An in-vehicle report card gives you information on driving habits and helps you to continue to coach your new driver
- Buckle to Drive prevents vehicle from being shifted out of Park until driver seat belt is fastened; times out after 20 seconds and encourages seat belt use, can be turned on and off in Settings menu
MECHANICAL (22)
- Rear axle, 3.73 ratio (Requires (L8T) 6.6L V8 gas engine. Not available with (L5P) Duramax 6.6L Turbo-Diesel V8 engine.)
- Durabed, pickup bed
- GVWR, 11,700 lbs. (5307 kg) with single rear wheels (Included and only available with CK30943 model and (L8T) 6.6L V8 gas engine. Requires single rear wheels.)
- Air filter, heavy-duty
- Air filtration monitoring
- Transfer case, two-speed active electronic Autotrac with push button control (Requires 4WD models.)
- Auto-locking rear differential
- Four wheel drive
- Cooling, external engine oil cooler
- Cooling, auxiliary external transmission oil cooler
- Battery, heavy-duty 720 cold-cranking amps/80 Amp-hr maintenance-free with rundown protection and retained accessory power (Included and only available with (L8T) 6.6L V8 gas engine.)
- Alternator, 170 amps (Requires (L8T) 6.6L V8 gas engine.)
- Trailer Camera Provisions and trailer viewing software
- Trailer brake controller, integrated
- Recovery hooks, front, Chrome
- Frame, fully-boxed, hydroformed front section and a fully-boxed stamped rear section
- Suspension Package
- Steering, Digital Variable Steering Assist this system automatically adjusts steering based on speed, road conditions, and other inputs to reduce driver effort and fatigue
- Brakes, 4-wheel antilock, 4-wheel disc with DURALIFE rotors
- Brake lining wear indicator
- Capless Fuel Fill (Requires (L8T) 6.6L V8 gas engine.)
- Exhaust, single, side
EXTERIOR (23)
- Single Rear Wheels
- Tire carrier lock keyed cylinder lock that utilizes same key as ignition and door
- Bumper, front (Body-colour.)
- Bumper, rear (Body-colour.)
- CornerStep, rear bumper
- BedStep, Black integrated on forward portion of bed on driver and passenger side
- Mouldings, beltline, stainless steel
- Wheelhouse liners, rear (Not available with dual rear wheels.)
- Cargo tie downs (12), fixed, rated at 500 lbs (226.8 kg) per corner
- IntelliBeam, automatic high beam on/off
- Fog lamps, front, LED
- Taillamps, LED with signature, animated (On single rear wheel vehicles, certain vehicles built on or after May 29, 2023 will be forced to include (09X) LED Taillamps with Fixed Signature. See dealer for details or the window label for the features on a specific vehicle.)
- Lamps, cargo area cab mounted integrated with centre high mount stop lamp, with switch in bank on left side of steering wheel
- LED Cargo Area Lighting located in pickup bed, activated with switch on centre switch bank or key fob
- Mirrors, outside power-adjustable vertical trailering with heated and auto-dimming upper glass, (driver and passenger) lower convex mirrors, turn signal indicators, puddle lamps, perimeter lighting, auxiliary lighting, power folding/extending (extends 3.31" [84.25mm])
- Mirror caps, chrome
- Glass, deep-tinted
- Wipers, front rain-sensing
- LPO, Polished exhaust tip (dealer installed) (Requires (L8T) 6.6L V8 gas engine. Not included when (L5P) Duramax 6.6L Turbo-Diesel V8 engine is ordered.)
- Door handles, chrome
- Tailgate, standard
- Tailgate and bed rail protection cap, top
- Tailgate, gate function power up/down with power lock and release (Not available with (QK2) Multi-Flex tailgate.)
ENTERTAINMENT (2)
- Bose Sound System, premium 7-speaker system with Richbass woofer
- Wi-Fi Hotspot capable (Terms and limitations apply. See onstar.ca or dealer for details.)
INTERIOR (25)
- Seat adjuster, driver 10-way power including lumbar
- Seat adjuster, passenger 10-way power including lumbar
- Seat, Up-level Rear with Storage Package, 60/40 folding bench for Crew Cab models, includes full-length bench seat, seatback storage on left and right side, centre fold out armrest with 2 cupholders, full cab width under-seat storage, (includes child seat top tether anchor) (Rear seat features leather seating surfaces.)
- Seats, heated second row outboard seats
- Driver memory, recalls driver "presets" for power driver seat and outside mirrors
- Centre Console, floor-mounted with cup holders, cell phone storage, power cord management, hanging file folder capability
- Floor covering, colour-keyed carpeting
- Steering wheel, wrapped
- Steering wheel, heated
- Steering column, manual tilt and telescoping
- Steering wheel audio controls
- Driver Information Centre, enhanced, 12.3" diagonal reconfigurable multicolour digital display
- Exterior Temperature Display located in radio display
- Compass, located in instrument cluster
- In-Vehicle Trailering App, System includes checklist, trailer maintenance reminders, trailer security alerts, trailer mileage, tow/haul reminder, trailer electrical diagnostics and Trailer Tire Pressure Monitor System module
- Window, power front, drivers express up/down
- Remote vehicle starter system
- Universal Home Remote
- Theft-deterrent system, unauthorized entry
- Wireless Charging (Not compatible with all phones. Compliant batteries include QI and PMA technologies. Reference Mobile devices manual to confirm what type of battery it uses.)
- Power outlet, interior, 120-volt (400 watts shared with (KC9) bed mounted power outlet)
- Power outlet, bed mounted, 120-volt (400 watts shared with (KI4) interior power outlet)
- USB Ports, rear, dual, charge-only
- Assist handles front A-pillar mounted for driver and passenger, rear B-pillar mounted
- Chevrolet Connected Access capable (Subject to terms. See onstar.ca or dealer for details.)
| Power Mirrors | Full Size Spare Tire |
| Tow Hooks | Traction Control |
| Trailer Towing Pkg | Airbag - Driver |
| Psngr Arbg On/Off Cntrl | Airbag - Passenger |
| Side Airbags | Roof Airbags |
| Air Conditioning | AM/FM Radio |
| Satellite Radio | Premium Audio System |
| Backup Camera | Four Wheel ABS |
| 4-Wheel Disc Brakes | Cruise Control |
| Rear Defrost | Four Wheel Drive |
| V8 Cyl. Engine | Floor Mats |
| Fog Lights | Remote Keyless Entry |
| Power Locks | Heated Mirrors |
| Sliding Rear Window | Power Windows |
| Intermittent Wipers | Cooled Driver Seat |
| Heated Rear Seats | Navigation System |
| Rear Backup Sensors | Running Boards |
| Leather Seats | Heated Seats |
| Power Driver Seat | Power Passenger Seat |
| Fold Down Rear Seat | Front Bucket Seats |
| Tilt Steering Wheel | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Power Steering | Bluetooth Connection |
